Dom aukcyjny liczy na równowartość 80 mln zł za obraz żyjącego malarza

W marcu w domu aukcyjnym Christie's w Londynie zostanie wystawiony na sprzedaż obraz Davida Hockneya „Kalifornia” z 1965 roku. Dom aukcyjny liczy na 26 mln funtów, czyli ponad 82 mln złotych z jego sprzedaży.

Publikacja: 26.01.2024 12:57

Obraz Davida Hockneya „Kalifornia”

Obraz Davida Hockneya „Kalifornia”

Foto: AFP

Wczesna praca brytyjskiego artysty Davida Hockneya, obraz przedstawiający jego dobrze znany motyw basenu, nie pokazywany publicznie od ponad 40 lat, trafi na aukcję, a jego wartość szacuje się na około 16 milionów funtów. 86-letni Hockney namalował „Kalifornię” przedstawiającą dwie nagie postacie w odkrytym basenie w 1965 r., po swojej pierwszej podróży do Los Angeles. Obraz znajduje się w prywatnej kolekcji od 1968 r.

Obraz, ostatnio widziany publicznie w 1979 r., stanowi główną atrakcję aukcji Christie’s zatytułowanej „20th/21st Century: London Evening Sale”, która odbędzie się 7 marca.

Czytaj więcej

David Hockney: Komputerowy pędzel giganta

Obraz został wystawiony z „ceną na żądanie” i szacunkową wartością w okolicach 16 milionów funtów. „To jeden z najwcześniejszych przykładów (obrazów basenowych Hockneya)” – powiedziała Reuterowi podczas Tessa Lord, starsza specjalistka i dyrektor powojennego działu sztuki współczesnej w Christie’s London.

Rekordowa cena za obraz Davida Hockney'a

W 2018 roku obraz Davida Hockneya „Portret artysty (basen z dwiema figurami)” z 1972 roku został sprzedany za 90,3 miliona dolarów (niespełna 365 mln złotych) w nowojorskim oddziale Christie’s, ustanawiając wówczas rekord najwyższej ceny, jaką kiedykolwiek zapłacono na aukcji za dzieło żyjącego artysty. „Obydwa dzieła pokrywają się w dużym stopniu, ale od czasu rekordowej ceny w 2018 r. zaobserwowaliśmy także rzeczywiste poszerzenie rynku dla dziełem Davida Hockneya” – powiedziała Tessa Lord. „W ciągu ostatnich kilku lat sprzedawaliśmy dzieła z kolekcji Paula Allena, które w szczególności rzuciły światło na jego późniejszą twórczość, krajobrazy i to, co zaczynamy odczuwać, stanowi prawdziwe międzynarodowe uznanie wśród kolekcjonerów wkładu Hockneya w XX i XX w. sztukę XXI wieku i prawdziwą chęć poszukiwania najlepszych przykładów swojej twórczości” – dodała.

„Kalifornia” w przyszłym miesiącu wybierze się z objazdową wystawą do Paryża i Nowego Jorku, po czym wróci do Londynu, aby przed sprzedażą pokazać ją publicznie.

Czytaj więcej

Obraz najdroższego żyjącego malarza znów trafi na aukcję
Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją