Obraz „Composition No. II” zostanie wystawiony na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie’s 14 listopada tego roku. Według szacunków analityków domu aukcyjnego może zostać wylicytowany nawet za 50 milionów dolarów – pisze CNN.

Charakterystyczne czarne linie siatki i kwadraty w jasnych kolorach Mondriana, należą do najbardziej uderzających obrazów sztuki abstrakcyjnej. Teraz jeden z jego najcenniejszych obrazów jest na sprzedaży. Dzieło z niebieskimi, czerwonymi, białymi i żółtymi kwadratami jest reklamowane przez dom aukcyjny jako „jedno z najważniejszych i najcenniejszych dzieł artysty, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku”. Dzieł Pieta Mondriana rzadko trafiają na aukcje, ponieważ wiele z nich znajduje się w najbardziej prestiżowych kolekcjach muzeów na całym świecie. „Okazja do zdobycia obrazu tej jakości jest naprawdę wydarzeniem, które zdarza się raz na pokolenie” – powiedział Julian Dawes, szef Impressionist and Modern Art, Americas w Sotheby's.

Czytaj więcej

200 obrazów z kolekcji Grażyny Kulczyk idzie na aukcję

Obraz, który trafi na aukcje powstał w 1930 roku i był ostatnio wystawiony na aukcji w 1983 roku. Jest to jeden z zaledwie trzech, w których w prawym górnym rogu znajduje się dominujący czerwony kwadrat. Pozostałe dwa dzieła sztuki z tą cechą są mniejsze i znajdują się w zbiorach muzealnych.

Holender Piet Mondrian uważany jest, obok Wasyla Kandinskiego i Kazimierza Malewicza, za jednego z prekursorów abstrakcjonizmu.

Od 1912 roku tworzył w Paryżu po tym, jak zachwycił się wczesnymi kubistycznymi dziełami Pabla Picassa i Georgesa Braque'a. Tam zaczął eksperymentować z abstrakcyjnym i fragmentarycznym sposobem przedstawiania rzeczywistości. Coraz częściej używał tylko linii pionowych i poziomych. W roku, w którym powstała jego słynna kompozycja, amerykański rzeźbiarz Alexander Calder odwiedził paryskie studio artysty i wspominał potem, że ściany były „pomalowane na biało i podzielone czarnymi liniami i prostokątami o jasnym kolorze, jak jego obrazy.

Unikalny geometryczny styl Pieta Mondriana i nowoczesne podejście poprzedziły powstanie sztuki abstrakcyjnej w latach 40. i 50. XX wieku.

Czytaj więcej

Słynna fotografia Man Raya przebiła aukcyjny rekord