Od ogłoszenia mobilizacji w Rosji 21 września do Kazachstanu wjechało ponad 200 tys. Rosjan, powiedział we wtorek minister spraw wewnętrznych Kazachstanu Marat Akhmetzhanov, cytowany przez RIA Nowosti.

1 października Kazachowie uruchomili na swoich przejściach dodatkowe stanowiska odpraw, by usprawnić wjazd.

Setki tysiące Rosjan wyjechało do krajów, do których mogą wjechać bez wiz – do Armenii, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu. Rosyjskie mobilne centrum rekrutacyjne zostało rozmieszczone w regionie Astrachania na granicy z Kazachstanem. Kraj ten nie dokonuje ekstradycji Rosjan, którzy uciekają przed mobilizacją.

Czytaj więcej

Gaz dalej tanieje. Rośnie import LNG z USA

Zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i pierwszych sankcjach Zachodu, tysiące Rosjan pootwierało rachunki w kazachskich bankach i otrzymało ich karty bankomatowe. Dziś takie działanie procentuje, bowiem Kazachstan, podobnie jak inne kraje, nie obsługuje rosyjskiej karty Mir, a Visa oraz Mastercard dawno opuściły rosyjskie banki.

O rosnącej obecności Rosjan w gospodarce Kazachstanu świadczy nie tylko rosnąca liczba rachunków bankowych, ale też zakupów i wynajmu nieruchomości.