Wygląda na to, że jest nowy termin startu aukcji częstotliwości z zakresu 3,6 GHz – czyli tzw. aukcji 5G. Według nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko miał sugerować operatorom, że aukcja ruszy we wrześniu. Podobną sugestię przemycił na Twitterze Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika UKE.

„Najbliższa koniunkcja planet zapowiada się we wrześniu. Wyjątkowo silna” – odpisał Witold Tomaszewski użytkownikowi „Adrian”. Adrian pisał m.in., że „nie ma żadnych znaków na niebie ani ziemi które by wskazywały, że prawdziwe 5G będzie dostępne w Polsce” oraz że „od 2020 nie ma nawet plotek o przetargu na częstotliwości… jesteśmy za całą Europą w tym temacie”. To na ten ostatni wpis odpowiadał Witold Tomaszewski.

Spytaliśmy UKE, czy faktycznie planuje aukcję na wrzesień oraz czy należy spodziewać się warunków istotnie innych od tych z aukcji anulowanej w 2020 r. Do zamknięcia tego wydania nie dostaliśmy odpowiedzi.

Aukcja 5G w 2020 r. miała przynieść 2,1 mld zł. Została anulowana z powodów politycznych i pandemii, a teraz ma już ponaddwuletnie opóźnienie. UKE czekało ostatnio, aż rząd przyjmie nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.