Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zapowiedział mechanizm, który zmniejszy liczbę wiz turystycznych wydawanych Rosjanom.

„W praktyce może to oznaczać, że możesz ubiegać się o wizę turystyczną w poniedziałki, a od wtorku do piątku możesz ubiegać się z powodów rodzinnych, studiów, pracy lub innych ważnych powodów” – powiedział Pekka Haavisto. Zdaniem ministra w tym przypadku kolejka po wizy turystyczne odpowiednio by rosła, byłyby one wydawane wolniej, a ich liczba spadałaby.

Pod koniec lipca pełniący obowiązki premiera Finlandii Aki Linden wezwał do zaostrzenia wydawania wiz dla Rosjan. Na początku sierpnia skierowano do Unii Europejskiej propozycję zakazu wydawania Rosjanom wiz Schengen. Wezwania do ograniczenia wydawania wiz Schengen wywołały gwałtowny wzrost zapotrzebowania rosyjskich turystów na ich wydawanie. W konsulatach, m.in. Finlandii, utworzyły się długie kolejki chętnych.

Także duński rząd nie wyklucza ograniczeń we wjeździe rosyjskich turystów do Unii. Gotowość do takich działań zadeklarowali minister ds. imigracji i integracji Kore Dyubvad oraz szef duńskiego MSZ Jeppe Kufud – informuje Politiken.

Dubvad był zaskoczony liczbą wiz turystycznych wydanych obywatelom Rosji w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2022 roku. W tym okresie wizy wydano prawie trzykrotnie więcej niż w całym 2021 roku, wynika z danych przesłanych przez służby imigracyjne do Politiken. W związku z tym duński minister jest zdania, że propozycja Estonii, aby zaprzestać wydawania w całej Unii wszystkich wiz turystycznych obywatelom Rosji, jest uzasadniona.

„Konieczne jest stworzenie ogólnoeuropejskiej odpowiedzi. Ale jasne jest, że jeśli w Unii pozostanie choć jeden kraj, do którego Rosjanie będą mogli wjechać, to wjadą do całej strefy Schengen. Dlatego należy to robić w ramach całej UE” – powiedział Kore Dyubwad (cytowany przez TV2).

Kufud skomentował apel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do krajów zachodnich o zamknięcie granic dla Rosjan. Szef duńskiego MSZ nie wykluczył, że to wezwanie może się spełnić. „Wszystkie propozycje dotyczące Rosji, sankcji… jesteśmy otwarci, aby omówić to wszystko z naszymi kolegami z Unii i Ameryki Północnej” – powiedział Jeppe Kufud.

12 sierpnia Estonia ogłosiła, że do 18 sierpnia zamknie wjazd Rosjanom z wizami. 13 sierpnia inicjatywę zakazu wjazdu Rosjan do UE na wizach Schengen poparła Litwa.