Rosja chce stworzyć Specjalną Strefę Ekonomiczną w Donbasie

Jedna Rosja, partia Władimira Putina, chce stworzyć w bombardowanym dziś Donbasie… korzystne warunki dla przedsiębiorców.

Publikacja: 26.05.2022 16:29

Rosja chce stworzyć Specjalną Strefę Ekonomiczną w Donbasie

Foto: PAP, Roman Plevako

O oryginalnym pomyśle największej rosyjskiej partii, która jest zapleczem politycznym Władimira Putina, poinformował Interfax. Stworzenie na tym terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz nadawanie przywilejów przedsiębiorcom to jeden ze sposobów na włączenie kontrolowanych przez Rosjan terenów do Rosji.

– Proponujemy wypracowanie możliwości utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenie Donbasu, a także zapewnienie zwrotu pewnej części nakładów inwestycyjnych na budowę zakładów produkcyjnych – powiedział Andriej Turczak, sekretarz rady generalnej Jednej Rosji, na partyjnej platformie dyskusyjnej.

Turczak poinformował też, że Jedna Rosja przydzieli deputowanych i senatorów Dumy Państwowej na przejętym terytorium Ukrainy, w tym Donbasu, którzy zharmonizują ustawodawstwo.

Turczak zaproponował, by w Ługańskiej i Donieckiej Republice Ludowej produkowano cały asortyment towarów, który jest potrzebny do odbudowy infrastruktury i co można dostarczyć na rynek rosyjski. – Musimy maksymalnie uprościć certyfikację takich towarów. Uwolnić je od płacenia podatku VAT i ceł – powiedział polityk Jednej Rosji.

Turczak chce też, by wsparcie finansowe otrzymały banki na rozwój sieci na tym przejętym terytorium, a także by uruchomić specjalne programy kredytowe dla przedsiębiorców w Donbasie z tanimi kredytami i włączyć Donbas do sieci bankowej, która umożliwia przekazywanie płatności bez prowizji za pośrednictwem dowolnych banków i Systemu Szybkiej Płatności (FPS).

Czytaj więcej

Bank Rosji obniża stopy procentowe, gospodarka przechodzi na tryb oszczędny

Turczak, który nie zająknął się na temat tego, w jaki sposób Rosja przejęła kontrolę nad tymi terenami od Ukrainy, reklamuje swój pomysł argumentem, że „przed rosyjskimi przedsiębiorcami otworzyły się wyjątkowe możliwości rozwoju nowego rynku”. Dodaje, że ulgi podatkowe powinny być przyznawane tym firmom, które otworzą swoje oddziały w Ługańskiej i Donieckiej Repulice Ludowej oraz stworzą miejsca pracy dla mieszkańców Donbasu i zapłacą im pensję co najmniej dwóch płac minimalnych.

Dla ułatwienia sprzedaży towarów, produkowanych na zagrabionym Ukrainie terytorium, sekretarz Jednej Rosji proponuje zorganizowanie hubów przeładunkowych w Rostowie, Krymie i innych rejonach przygranicznych.

Samozwańcze, separatystyczne republiki – Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa – powstały w 2014 r. na terenie części obwodu donieckiego Ukrainy. Ogłosiły niepodległość 12 maja 2014 r., dzień po referendum niepodległościowym. Są nieuznawane jako państwa na świecie, uznają siebie wzajemnie (Doniecka Republika uznaje Ługańską, ze wzajemnością), a od 21 lutego uznaje je także Rosja. Władze tych republik uznały rząd w Kijowie za nielegalny.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Cinkciarz.pl vs. Currency One. W reklamie w wyszukiwarce nie wszystko dozwolone
Biznes
Polskie firmy u progu sukcesji
Biznes
Marcin Obroniecki: Strażnicy bram muszą być odważni
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Putin nakazał deszczowi padać i deszcz spadł. W Jakucji
Biznes
Rosja straciła, Kazachstan zyskał. Wielka relokacja zachodnich firm