Reklama

Cypr odbierze obywatelstwo rosyjskim bogaczom

Zaczyna się pozbawianie rosyjskich bogaczy i ich rodzin obywatelstwa unijnych państw. Cypr zabierze paszporty na początek czterem biznesmenom. Po nich pójdą następni.

Publikacja: 13.04.2022 14:54

Cypr

Cypr

Foto: Adobe Stock

Władze cypryjskie planują pozbawienie szeregu biznesmenów z Federacji Rosyjskiej obywatelstwa cypryjskiego. Według cypryjskiego wydania Phileleftheros, Cypryjczykami przestaną być Michaił Guceriew, Aleksiej Kuźmiczew, Wadim Moszkowicz i Aleksander Ponomarienko.

Wszyscy są objęci międzynarodowymi sankcjami. Guceriew ma paliwowy koncern Russneft i od początku wspierał reżim białoruski robiąc z nim intratne interesy. Wadim Moszkowicz miliardy zbił na przejmowaniu najżyźniejszych ziem Rosji i deweloperce; Kuźmiczew dorobił się na bankowej grupie Alfa-Group, a dobrze umocowany na Krtemlu Ponomarienko zbił fortunę na bankowości, portach morskich i budowie lotnisk.

Jak podała gazeta, na ostatnim posiedzeniu rządu cypryjskiego dyskutowano o unieważnieniu obywatelstwa 21 posiadaczy „złotych paszportów”. Prezydent Nikos Anastasiadis poinformował 7 kwietnia, że polecił rządowi rozpoczęcie procesu odbierania obywatelstwa czterem osobom, które zostały objęte sankcjami UE. Nie sprecyzował wówczas, o kim konkretnie mówi. Tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał przywódców cypryjskich do cofnięcia paszportów wydawanych Rosjanom w zamian za inwestycje oraz o zablokowania ich jachtów cumujących na wyspie.

Czytaj więcej

Nowe brytyjskie sankcje na 206 polityków i biznesmenów

800-tysięczny Cypr był od ponad dwóch dekad bezpieczną przystanią dla rosyjskich pieniędzy często podejrzanego pochodzenia. Dziesiątki tysięcy Rosjan mieszkało na Cyprze, było posiadaczami hoteli, restauracji, firm produkcyjnych czy turystycznych.

Reklama
Reklama

Cypr był tak zdominowany przez rosyjskie pieniądze, że jako jedyny w Unii, na produktach sklepowych obok informacji w języku ojczystym (greckim), zamieszczał też zawsze to samo po rosyjsku.

Utrata obywatelstwa Cypru oznacza dla Rosjan niemożność swobodnego poruszania się po terytorium Wspólnoty, a także prześwietlanie finansów i brak jakichkolwiek ulg. Spadają do poziomu cudzoziemca z tzw. krajów trzecich, który musi starać się o wizę i przechodzić kontrole celne i paszportowe.

Biznes
Trump unieważnia umowę. Koniec kontroli HieFo nad aktywami Emcore
Biznes
Rosną mury na granicach UE z Rosją. Łotwa właśnie zakończyła budowę
Biznes
Podsumowanie roku: wzrost PKB, giełdowa hossa i stopy procentowe w dół
Biznes
Małpki wracają do gry. System kaucyjny może objąć kolejne opakowania
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
Biznes
Dzieci Zygmunta Solorza przejęły władzę w Cyfrowym Polsacie. Wielkie roszady
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama