Kanada dodała do listy sankcyjnej dziewięć kolejnych osób, w tym jednego z głównych właścicieli Norylskiego Niklu Władimira Potanina (twórca rosyjskiej kasty oligarchów), biznesmena Wiktora Wekselberga (jeden z ulubieńców Kremla), udziałowca Sibura Kiriła Szamałowa, szefa i współwłaściciela Novateku i najbogatszego Rosjanina (wg Forbesa) Leonida Michelsona i innych. Informacje zostały opublikowane na stronie internetowej rządu kraju.

Pod sankcjami znaleźli się także biznesmen Dmitrij Pumpiański, Galina Pumpiańska, biznesmen Aleksander Winokurow, przewodniczący rady dyrektorów Rusagro Wadim Moskowicz i szef Głównego Zarządu Wywiadu Rosyjskiego Sztabu Generalnego (GRU) Igor Kostiukow.

Dołączenie do listy oznacza zamrożenie ewentualnych aktywów w Kanadzie i zakaz wjazdu do kraju. Nowe ograniczenia dotknęły także białoruskich wiceministrów obrony Andrieja Żuka, Andrieja Burdyko i Siergieja Simonienko.

Czytaj więcej

Intel w końcu zawiesza działalność w Rosji

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę kanadyjskie władze nałożyły sankcje na 160 członków Rady Federacji, rosyjskich biznesmenów, a także przewodniczącą rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej Elli Pamfiłową, której zarzuca się przyzwolenie na sfałszowanie wyborów prezydenckich.

Ponadto władze kanadyjskie zakazały 32 rosyjskim firmom i organizacjom rządowym otrzymywania z Kanady jakiegokolwiek sprzętu wojskowego i materiałów obronnych.