„Natychmiast zawiesiliśmy wszelkie operacje biznesowe w Rosji. Wynika to z naszej wcześniejszej decyzji o zawieszeniu wszelkich dostaw do klientów w Rosji i na Białorusi” – głosi komunikat koncernu cytowany przez rosyjskie agencje.

Amerykanie informują, że zajmują się obecnie „sprawą wsparcia swoich 1200 pracowników”. Nie wiadomo, na czym miałoby ono polegać. Większość zagranicznych firm, które wstrzymały produkcję w swoich rosyjskich fabrykach, zdecydowało się wypłacać pracownikom pensje.

Jeszcze kilka dni temu rosyjska inspekcja pracy informowała, że zakłady Intela w Niżnym Nowogorodzie pracują normalnie, wynagrodzenia są wypłacane, a produkcja dostarczana na rynek. Kreml zastraszał zachodni biznes, że w wypadku wstrzymania pracy w swoich rosyjskich fabrykach, zostaną one przejęte przez państwo.

Intel zatrudnia 121,1 tysięcy ludzi na całym świecie. Zysk netto Intela na koniec 2021 roku zmniejszył się o 5 proc. i wyniósł 19,9 mld dol. Przychody w tym samym czasie wzrosły o 1 proc. do 79 miliardów dolarów.

Wycofując się z Rosji Intel dołączył do innych koncernów IT – Apple, AMD, Adobe, Autodesk, Cisco Systems Inc., Dell.