Firma-producent urządzeń elektronicznych i podzespołów komputerowych Intel w Niżnym Nowogrodzie nadal działa jak dotychczas, poinformowała państwowa inspekcja pracy w obwodzie niżnonowogrodzkim. Inspekcja na polecenie Kremla wysyła do zagranicznego biznesu pisma zastraszające i grożące nacjonalizacją majątku, w wypadku wstrzymania produkcji, zwolnienia pracowników i wycofania się z federacji.

Na początku marca Intel ogłosił, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę wstrzymuje dostawy produktów dla swoich klientów w Rosji i na Białorusi. Po tym oświadczeniu firma dostała od inspekcji pracy pismo z groźbami działań odwetowych w wypadku wycofania z rynku. Teraz rosyjska inspekcja twierdzi, że amerykańska fabryka pracuje jak gdyby nigdy nic.

„Największy producent procesorów komputerowych i oprogramowania, Intel A / O, nie przeprowadza zmian organizacyjnych i kadrowych, nie zawiesza działalności, pracownicy nie są wysyłani na urlopy bez wynagrodzenia z inicjatywy pracodawcy” - Inspekcja Pracy cytuje odpowiedź Intela na przesłane ostrzeżenie o „niedopuszczalności łamania prawa pracy” ( wypadku wycofania z rynku).

podkreślono, że wynagrodzenia są wypłacane pracownikom na czas, nie ma długów.

Amerykańska korporacja Intel Corp. została założona w 1968 roku. Zajmuje się produkcją szerokiej gamy urządzeń elektronicznych i komponentów komputerowych, w tym mikroprocesorów. Zlokalizowane w Niżnym Nowogrodzie w Rosji laboratorium Intel jest jednym z największych ośrodków badawczo-rozwojowych oprogramowania zabezpieczającego Intela w Europie.