Diament De Beers Cullinan Blue waży 15,10 karata i został znaleziony w kwietniu 2021 roku w kopalni Cullinan z RPA. To pierwszy niebieski diament o wadze ponad 15 karatów, który kiedykolwiek trafi na aukcję.

„Niebieskie diamenty wszelkiego rodzaju są rzadkością na rynku, ale jest to najrzadszy z rzadkich. W ostatnich latach na aukcjach nie pojawiło się nic podobnego kalibru” – powiedziała Patti Wong, prezes Sotheby's Asia. Niebieskie diamenty są pożądane przez kolekcjonerów ze względu na ich rzadkość i uderzającą kolorystykę.

AFP

Jak dotąd najdroższym błękitnym diamentem, sprzedanym na aukcji był Oppenheimer Blue o wadze 14,62 karata. W maju 2016 roku sprzedano go za 57,5 mln dolarów. Inny niebieski diament „Blue Moon of Josephine” o wadze 12,03 karata został w 2015 roku został sprzedany za 48,4 miliona dolarów. „Tylko pięć jasnoniebieskich diamentów o wadze powyżej 10 karatów kiedykolwiek trafiło na aukcję” – mówi Patti Wong, prezes Sotheby’s Asia. W ciągu ostatnich 20 lat dom aukcyjny sprzedał znacznie więcej obrazów Picassa i Moneta, niż takich klejnotów.

Sotheby’s sprzedał w zeszłym roku niezwykły diament „The Sakura”, purpurowo-różowy klejnot o masie 15,81 karata. Wylicytowana cena to 29,3 miliona dolarów.

Czytaj więcej

Tajemniczy czarny diament sprzedany za niemal 17 mln złotych