Londyński dom aukcyjny Sotheby's poinformował, że „kupujący zdecydował się na zakup kryptowaluty”. Istnieją różne teorie dotyczące pochodzenia kamienia, w tym taka, iż został przeniesiony na Ziemię przez asteroidę.

Sotheby's nie podał nazwiska nabywcy, ale po aukcji przedsiębiorca kryptowalutowy Richard Heart poinformował w mediach społecznościowych, że to on jest nabywcą Enigmy. Powiedział swoim ponad 180 tys. obserwatorom na Twitterze, że „gdy tylko płatność zostanie zrealizowana i własność zostanie odebrana”, klejnot zostanie przemianowany na „diament HEX.com”, co jest odniesieniem do platformy blockchain, którą założył – informuje BBC.

Klejnotem jest tzw. karbonado, który jest jedną z najtwardszych form naturalnego diamentu. Karbonado są niezwykle rzadkie i zostały odkryte tylko w Brazylii i Republice Środkowoafrykańskiej. Ponieważ zawierają osbornit, minerał występujący tylko w meteorach, uważa się, że pochodzą one z kosmosu. Jednym z wytłumaczeń ich obecności na Ziemi jest uderzenie zawierającego je meteorytu na co wskazuje chociażby fakt, że karbonado występują jedynie w dwóch izolowanych miejscach na Ziemi.

Czytaj więcej

„Klejnot z kosmosu”. Zagadkowy czarny diament trafi na aukcję. Będzie rekord?

Dom aukcyjny przed licytacją reklamował Enigmę jako największy fasetowany czarny diament, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji i został wymieniony jako największy oszlifowany diament na świecie w 2006 roku w Księdze Rekordów Guinnessa.

Sotheby’s opisał Enigmę jako „jeden z najrzadszych, liczących miliardy lat kosmicznych cudów znanych ludzkości”. Chociaż dokładne pochodzenie czarnych diamentów jest owiane tajemnicą. Czarne diamenty mają zwykle około 2,6 do 3,2 miliarda lat – czyli pochodzą z czasów, kiedy nie istniały na ziemi nawet dinozaury. Sama Ziemia ma około 4,65 miliarda lat, a więc jest niewiele starsza od czarnych diamentów.

„Uważamy, że mogły one uformować się bardzo głęboko we wnętrzu Ziemi, znacznie głębiej niż to, co już wiemy o diamentach. Istnieją hipotezy sugerujące, że powstały w miejscach, w które w Ziemię uderzyła duża asteroida” – powiedział Reuterowi Aaron Celestian, kurator sekcji minerałów w Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.

Dom aukcyjny przed licytacją reklamował Enigmę jako największy fasetowany czarny diament, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji i został wymieniony jako największy oszlifowany diament na świecie w 2006 roku w Księdze Rekordów Guinnessa.

Czytaj więcej

Carskie klejnoty przemycone z Rosji podczas rewolucji 1917 r. na aukcji