Każdy chętny może się tam pojawić i zrecenzować swój pobyt. Nie dostanie za to pieniędzy, ale będzie miał na koncie nowe doświadczenie, a szwajcarski kanton otrzyma sygnał, co jeszcze można tam poprawić, aby w przyszłości uniknąć skarg i kłopotów, których konsekwencje mogą się okazać się bardzo kosztowne.

Więzienie dla dobrowolnych więźniów będzie dostępne w od 24 do 27 marca, a zarejestrować się tam można online do końca niedzieli, 13 lutego — wynika z informacji zamieszczonej przez Zurich West Prison. Pierwsi „prawdziwi” więźniowie pojawią się tam w kwietniu 2022. Zarządzający więzieniem ostrzegają, że tak jak nie jest łatwa służba strażnika więziennego, tak samo i pobyt w więzieniu nie jest doświadczeniem dla każdego.

Mimo tych przestróg już zgłosiło 600 chętnych do odbycia trzydniowego wyroku. Jak informuje zuryski dziennik „Le Temps” więzienie jest w stanie przyjąć jedynie 241 pensjonariuszy. Ci, którzy dostaną taką szansę muszą mieć przynajmniej 18 lat, mieszkać bądź pracować w kantonie Zurych i wcześniej zostaną dokładnie sprawdzeni. Rejestrować się mogą pary, z zastrzeżeniem, że w tym eksperymencie wszystkie cele będą jednoosobowe. „Szczęśliwcy” będą musieli na te trzy dni oddać swoje telefony i elektroniczne zegarki, ale z kolei dostaną możliwość wybrania posiłków, czyli opcję halal, wegetariańską, bądź mięsną. Jeśli wyrażą na to zgodę, zostaną przebrani w ubrania więzienne. Ci, którzy zajmą po nich cele, będą już musieli to zrobić.

Zurych został zmuszony do wybudowania nowego więzienia po tym, jak w poprzednim osadzeni skarżyli się na fatalne warunki. Dyrektor Zurich West Prison Marc Eiermann w rozmowie z „Le Temps” przyznał, że zdecydował się na ten eksperyment nie tylko z powodu oszczędności, ale również dlatego, że taki test pozwoli strażnikom oswoić się z nowym obiektem. — Przestrzegam jednak. Wolontariusze nie mają co oczekiwać atmosfery letniego obozu wypoczynkowego powiedział. Dodał, że jeśli ktokolwiek z wolontariuszy poczuje się tam niekomfortowo, będzie mógł w każdej chwili przerwać eksperyment. Jego zdaniem jednak otrzymają oni wyjątkową możliwość przekonania się na własnej skórze jak to naprawdę jest w więzieniu.