Zgodnie z ogłoszonym dziś komunikatem KE, Unia „wprowadza ostateczne antydumpingowe cła na import określonej produkcji ze stali walcowanej na zimno". Cła zostały wprowadzone na pięć lat. Agencja Nowosti przypomina, że w lutym Komisja wprowadziła tymczasowe cła zaporowe: dla kombinatu z Magnitogorska (należy do bogacza Wiktora Resznikowa) -19,8 proc.; Severstal (kontrolowana przez oligarchę Aleksieja Mordaszowa) - 25,4 proc. a najwięcej - 26,2 proc. na wyroby NLMK z Lipiecka byłego najbogatszego Rosjanina Władimira Lisina.

W lipcu cło zostało podniesiona dla Severstali aż do 34,1 proc., a dla Lisina i innych do 36,1 proc.. Huty Magnitogorska dostały cło niższe ale minimalnie - 18,7 proc. Teraz KE potwierdziła nieuchronność ceł przez najbliższe pięć lat. Rzecznik Komisji wyjaśniła, że cła obejmą też wyroby, na które umowy zostały podpisane w ciągu dwóch miesięcy przed wejściem w życie ceł lutowych.

- Kontynuujemy wysiłki ochrony handlowej dopuszczalne prawem, w walce z nieuczciwym importem wyrobów ze stali - mówiła Mina Andreeva.

Severstal, MMK i NLMK zapowiedziały odwołanie się od decyzji Komisji.

Komisja Europejska poinformowała także o wprowadzeniu ostatecznych ceł antydumpingowych na wyroby pochodzące z Chin. Cła na produkty z Chin mają sięgać od 19,7 proc. do 22,1 proc. ceny w zależności od producenta.

Aktualnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne na import 37 produktów stalowych, w tym 15 dotyczy produktów z Chin. Komisja prowadzi 12 postępowań antydumpingowych dotyczących tego sektora.

Unijne hutnictwo przeżywa trudności w związku z zalewaniem europejskiego rynku subsydiowaną stalą z Chin.

Płaskie wyroby ze stali walcowane na zimno mają zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, budownictwie i produkcji sprzętu AGD.