Miniony rok firma zamknęła po raz pierwszy w swojej historii przychodami przekraczającymi 6 mld zł. Wyniosły one 6,12 mld zł, o prawie 13 proc. więcej niż w 2015 r. Niecałe 4,5 mld zł (4,49 mld zł) z powyższej sumy to wpływy z usług. Urosły one o 11 proc. rok do roku. Przychody od użytkowników sieci Play powiększyły się wolniej niż całkowite – bo o 7,9 proc. – do 3,43 mld zł.

Skorygowany zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) Playa pierwszy raz w historii przekroczyła 2 mld zł i urosła rok do roku o 14 proc., czyli nieco szybciej niż przychody. Co za tym idzie marża skorygowanej EBITDA telekomu również nieco się poprawiła rok do roku.

Operator obsługiwał na koniec grudnia 14,41 mln kart SIM, z czego większość – 8,36 mln i 58 proc. wszystkich – stanowiły karty abonamentowe, a 6,05 mln – użytkownicy kart pre paid.

Według naszych obliczeń, w ciągu ostatnich trzech miesięcy ub.r. Play odnotował tym samym spadek liczby kart SIM o 224 tys..

Grono abonentów urosło w tym czasie o 367 tys., ale liczba kart prepaid spadła o 591 tys. w kwartał, do czego przyczyniła się tzw. Ustawa antyterrorystyczna nakazująca rejestrację użytkowników kart przedpłaconych. Ustawa weszła w życie z początkiem lipca. W całym drugim półroczu ub.r. baza klientów sieci Play zmniejszyła się o 939 tys. kart prepaid.

Dla porównania, w przypadku Orange Polska – o 1,36 mln. Dane pozostałych operatorów komórkowych za ten okres dopiero poznamy.

Play zaprezentował wyniki podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy okazji targów Mobile World Congress w Barcelonie. Robi to od kilku lat.

Powyższe dane pochodzą z informacji prasowej firmy. Dziś publikuje ona jeszcze także sprawozdanie finansowe.

Materiał będzie uzupełniany.

Autopromocja
#NowaRp.pl

Znacznie więcej niż wiedza

ZAPRENUMERUJ