Liczba kart SIM aktywnych w sieci Play urosła na koniec grudnia do 14,15 mln, co oznacza skok o ponad 1,86 mln kart w ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku i przyrost o 0,6 mln w ostatnim kwartale 2015.

Co ważne dla operatora (wpisuje się w jego plany i strategię), liczba kontraktowych SIM-ów urosła w rok o około 1,2 mln do 7,07 mln (o 353 tys. w ciągu ostatniego kwartału ub.r.), prawie zrównując się z bazą użytkowników usług pre-paid i tym samym stanowiła niemal połowę wszystkich. Rok wcześniej – 47,3 proc.

Operator tłumaczy przyrosty w segmencie cennych klientów na umowach przede wszystkim powodzeniem oferty rodzinnej, w której w atrakcyjnej cenie można było nabyć kolejną kartę. Nie bez znaczenia było jednak także zapewne wprowadzenie nieodpłatnego serwisu muzycznego Tidal oraz ogólnie - coraz większe wykorzystanie internetowych pakietów danych przez użytkowników. Jak podał operator, statystyczny użytkownik sieci 4G wykorzystuje pięciokrotnie więcej danych niż 3G.

W prezentacji dla dziennikarzy telekom podał też niektóre bardziej szczegółowe wskaźniki. ARPU od klienta kontraktowego wyniosło w ubiegłym roku 51,8 zł, co oznacza lekki spadek w porównaniu z 2014 r., ale i tak więcej niż w przypadku Orange Polska (49,2 zł w 2015 r.). ARPU Play z usług wykorzystanych przez posiadacza karty (outbound) miało wysokość 43,3 zł. W 2014 r. wynosiło 45,6 zł.

Operator nie ujawnił zaś ARPU dla użytkowników pre-paid. W sprawozdaniach informuje zwykle o wysokości tego wskaźnika dla użytkowników aktywnych w ciągu trzech miesięcy poprzedzających dzień bilansowy i można wyliczyć ilu ich jest. Po trzecim kwartale ub.r. liczba ta wynosiła około 4,2 mln.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w grudniu operatorzy obsługiwali 56,206 mln kart SIM. Przy wykazanym w prezentacji wynikiem Play miał więc nieco ponad 25 proc. rynku, co daje tej firmie drugie miejsce po Orange Polska (około 28,3 proc.), a przed Grupą Cyfrowy Polsat i T-Mobile Polska.

Ponieważ jednak operatorzy nie stosują takiej samej metodologii w prezentacji danych, trudno jednoznacznie wskazać, jak wygląda podium. Niewykluczone, że w tym roku się o tym przekonamy.

Jak pisaliśmy, T-Mobile w ostatnich miesiącach ub.r. przeprowadził gruntowne czyszczenie bazy z tzw. „martwych dusz" sprawiając, że ogółem w IV kw. ub.r. na rynku ubyło blisko 2,8 mln kart.

Ponieważ Orange Polska pozyskał w czwartym kwartale 213 tys. kart (zakończył rok z 15,9 mln aktywnych kart SIM), a P4 - 602 tys., to zakładając, że w Plusie i Cyfrowym Polsacie nie było istotnych zmian, można szacować, że T-Mobile oddał w tym czasie około 3,5 mln kart SIM.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Warto też zauważyć, że podobnie jak Play, także Orange pokazał wzrost kart post-paid w ostatnim kwartale ub.r. Zdobył 274 tys. abonentów (199 tys. dedykowanej usługi mobilnego dostępu do Internetu, która ma już ponad 2 mln klientów) i w sumie zakończył rok z 8,36 mln abonamentowych kart.

Finansowe parametry P4 oznaczają, że przychody telekomu urosły w ub.r. o 22,1 proc., a powtarzalna EBITDA o 44 proc.. Tym samym marża EBITDA sieci Play urosła o około 3,4 pkt. proc. i sięgnęła 28,8 proc.

W samym czwartym kwartale 2015 roku przy 1,47 mld zł przychodów ogółem (wzrost o 22 proc. rok do roku; 1,065 mld zł z opłat za wykorzystane usługi), Play odnotował 425 mln zł skorygowanej EBITDA. Była ona o 1 proc. wyższa niż kwartał wcześniej oraz o 47 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2014 roku. Kwartalna marża skorygowanej EBITDA wyniosła 28,9 proc.. (w Orange 23 proc.)

Dług netto telekomu, uwzględniając kredyty zaciągnięte na opłacenie rezerwacji pasma wylicytowanego w aukcji LTE wynosił na koniec grudnia 1,096 mld euro (około 4,6 mld zł). Wskaźnik dług netto do skorygowanej EBITDA wynosił więc około 3.

Podana wysokość długu to suma nie uwzględniająca zobowiązań zaciągniętych przez właścicieli P4, a których spłatę telekom gwarantuje.