W wyniku transakcji Ingka Investments BV stanie się współwłaścicielem Ikano Bank AB, który obecnie jest w całości własnością Ikano. Poprzez emisję nowych akcji przez Ikano Bank Ingka Investments BV uzyska 49 proc. udziałów, z opcją nabycia pozostałych akcji w późniejszym terminie.

Wartości transakcji nie podano, obydwa podmioty są częścią Grupy IKEA. Grupa Ikano powstała w 1988 r. i jest własnością rodziny Kamprad. Działa na rynku bankowym, ubezpieczeniowym, ale również w nieruchomościach.

Transakcja podlega zatwierdzeniu przez odpowiednie organy regulacyjne. Dla Grupy Ingka - która prowadzi 378 sklepów IKEA i platformę e-commerce w 31 krajach - jest to decydujący krok w kierunku usług finansowych, co ma też pomóc w uczynieniu oferty bardziej dostępne i przystępnej cenowo. Dla Ikano Bank oznacza to przyspieszenie transformacji i świadczenie usług finansowych dla większej liczby osób. Ingka Group i Ikano Bank od lat współpracują, Ikano Bank służył jako dostawca usług finansowych IKEA Retail w ośmiu krajach. Dzięki współwłasności w Banku Ingka i Ikano Bank będą w stanie zmaksymalizować potencjał istniejących relacji i świadczyć usługi finansowe klientom poprzez płynne, kompleksowe, zdigitalizowane doświadczenie oferowane online lub w sklepie.

- Umowa ta przybliża nas o krok do realizacji ambicji Ingka Group polegającej na oferowaniu konkurencyjnych i dostępnych usług finansowych. Znacząca inwestycja w Ikano Bank to również ekscytujący krok Ingka Investments w sektorze bankowym - mówi Krister Mattsson, dyrektor zarządzający Ingka Investments.

- Ponieważ klienci i detaliści coraz częściej poszukują rozwiązań bankowych opartych na solidnych podstawach cyfrowych, nasze zobowiązanie do jeszcze bliższej współpracy z Ikano Bank podczas jego cyfrowej transformacji jest doskonałą okazją do obsługi zarówno nowych, jak i obecnych klientów - mówi Henrik Eklund, dyrektor generalny Ikano Bank.