Radomski automat MSBS idzie najpierw na paradę

MON negocjuje z Fabryką Broni Łucznik – Radom zamówienie na prawie 0,5 tys. reprezen­ta­cyj­nych kara­bin­ków rodziny MSBS.

Aktualizacja: 03.07.2017 14:29 Publikacja: 03.07.2017 14:11

Radomski automat MSBS idzie najpierw na paradę

Foto: materiały prasowe

Szef resortu obrony Antoni Macierewicz zdecydował, że bojowa wersja modułowego karabinka, zanim trafi do magazynów broni i ostrego strzelania w jednostkach, będzie testowana przez wojska obrony terytorialnej.

Najnowsza, negocjowana z Inspektoratem Uzbrojenia umowa ma doty­czyć dostawy w latach 2017–18 490 kom­ple­tów kara­bin­ków MSBS-R, które tra­fią do pod­od­dzia­łów repre­zen­ta­cyj­nych Wojska Polskiego. Będzie to kolejny etap prze­zbro­je­nia tych formacji na nowy typ broni . Pierwsza partia MSBS –R (karabinków prze­zna­czonych do strze­la­nia amu­ni­cją ślepą i wyposażonych we wzmoc­nioną kolbę) trafiła do służby w wojsku w 2016 r. Oprócz Wojska Polskiego 40 sztuk MSBS-R zamówiły także pod­od­działy repre­zen­ta­cyj­ne Służby Więziennej.

Broń testują terytorialsi

Na początku tego roku minister obrony Antoni Macierewicz potwierdził, że armia da szansę polskiej konstrukcji i zamówi modułowe karabinki , ale najpierw radomskie automaty kal 5,56 mm zaliczą wymagane procedurami sił zbrojnych badania techniczne i sprawdzą się podczas praktycznych testów w Obronie Terytorialnej.

Dla producenta Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm - Fabryki Broni Radom, to ważny moment. Praktyczny sprawdzian w warunkach poligonowych  jest w stanie dostarczyć wiedzy o jakości i ewentualnych  mankamentach nowej konstrukcji, które można skorygować. Zaakceptowanie broni przez wojsko mogłoby  przyspieszyć decyzję MON o zamówieniach krajowych i eksportowych idących w tysiące sztuk i wielkoseryjnej  produkcji karabinków.

Nowe automaty zostaną sprawdzane w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej  w ramach tzw. testów poznawczych  zarządzanych w sytuacji, gdy broń nie jest jeszcze oficjalnie wprowadzona na uzbrojenie armii.

Według dowództwa WOT oceniane są karabinki w układzie klasycznym (czyli z kolbą), z lufą o długości 16 cali. Każdy karabinek jest wyposażony m.in. w cztery magazynki, przyrządy celownicze, pas i nóż-bagnet.

Oprócz broni automatycznej WOT zaplanowały testy najnowszych radomskich pistoletów  PR-15 Ragun, a także hełmów, kamizelek typu plate carrier, sprzętu optoelektronicznego  (celowników kolimatorowych i celowników dziennych  „Szafir”) z Przemysłowego Centrum Optyki .

Długie dojrzewanie konstrukcji Łucznika

MSBS-5,56 mm to polska konstrukcja opracowana we wspólnym projekcie badawczo-rozwojowym przez specjalistów z Fabryki Broni „Łucznik”-Radom i Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Prace rozpoczęły się w 2007 r., a broń po raz pierwszy została oficjalnie zaprezentowana w Radomiu w sierpniu 2012 r. Wtedy zapowiadano, że produkcja nowego karabinka ma się rozpocząć w 2014 r.

Nowy modułowy automat natowskiego kalibru 5,56 mm to potencjalny  następca broni wywodzącej się z rodziny AK-47 – m in. zamawianych wciąż w tysiącach egzemplarzy , wiecznie modernizowanych beryli, które nadal służą żołnierzom na pierwszej linii. MSBS jest z innej epoki: ergonomiczny, dostosowany do optoelektronicznych celowników . Od początku budowany z wymiennych z segmentów, które posłużą w przyszłości do rozwijania kolejnych wersji modułowej broni: lekkich karabinów maszynowych, karabinków o podwyższonej celności dla strzelców wyborowych, czy wersji skróconych tzw. bezkolbowych, dla komandosów. MSBS może strzelać ogniem pojedynczym lub ciągłym z teoretyczną szybkostrzelnością 700-900 strzałów na minutę. Zasięg ognia to ok. 500 metrów. Magazynki mają pojemność 30 lub 60 naboi standardowego kalibru NATO.

– Modułowa konstrukcja może obniżyć koszty produkcji i usprawnić obsługę logistyczną nowego uzbrojenia - twierdzą eksperci. Większość  z nich podkreśla zalety nowego karabinka z „Łucznika” ale  zawraca też uwagę, że pionierska  jeszcze kilka lat temu polska konstrukcja  zdążyła już utracić walor świeżości na rynku, bo spóźniono decyzje o wdrożeniu MSBS do seryjnej produkcji. Wykorzystała to skutecznie zagraniczna konkurencja „Łucznika”.

Biznes
Dług publiczny bije rekordy. Rosja kusi Trumpa surowcami krytycznymi
Biznes
Cyfrowa ochrona dziurawa jak sito. Gdzie jest najgorzej?
Biznes
Zygmunt Solorz przegrywa ze swoimi dziećmi. Chodzi o majątek. Co to oznacza?
Biznes
Dior dogadał się z władzami. 2 miliony euro zamiast grzywny
Biznes
Jak się zmienia przemysł tworzyw