Consumer Product Safety Commission (CPSC) to federalna agencja odpowiedzialna za promowanie bezpieczeństwa produktów konsumenckich w USA. Na początku lipca agencja zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko niemieckiemu koncernowi ThyssenKrup w związku z tym, że windy, które produkował koncern miały być powiązane z co najmniej 8 zgonami dzieci w ciągu ostatnich czterdziestu lat.
Szczególnie niepokojące okazały się dla CPSC doniesienia o serii wypadków z windami, o których napisał The Washington Post. Ostatni z serii miał miejsce w 2010 roku i w jego efekcie trwale niepełnosprawne został trzyletnie wówczas dziecko. Od 1981 roku co najmniej 10 dzieci zostało zabitych lub poważnie rannych w windach wyprodukowanych przez ThyssenKrup, choć eksperci są zdania, że liczba ta może być znacznie wyższa.
- Luki w windach mieszkalnych są naprawdę ukrytym zagrożeniem dla właścicieli domów i dla każdego, kto odwiedza lub wynajmuje dom z windą – stwierdził, cytowany przez The Hill pełniący obowiązki przewodniczącego CPSC Robert Adler.
Problem z windami dotyczy szczeliny pomiędzy zewnętrznymi a wewnętrznymi drzwiami windy. Ma ona być na tyle szeroka, że może w nią wpaść dziecko, co miało być powodem opisywanych przez Washington Post wypadków. Zdaniem gazety organy regulacyjne miały być świadome problemu co najmniej od lat 50-tych XX wieku, jednak nie podjęto konkretnych działań w tej sprawie.
W swoim stanowisku, w którym informowała o podjęciu działań prawnych, CPSC wezwała, by wyłączono windy ThyssenKrupp lub uniemożliwiono dostęp do nich dzieciom. W pozwie agencja podkreślała również, że koncern (a dokładniej jego amerykańska spółka ThyssenKrupp Access) był i jest zobowiązany do powiadamiania klientów o wadach konstrukcji i materiałów instalacyjnych.