„Strategia zawiera analizę rosyjskiej branży bursztynowej, cele i podstawowe zasady polityki państwa oraz prognozę popytu na produkcję z bursztynu, wskaźniki ekonomiczne rozwoju branży - wyliczał rosyjski premier, cytowany przez agencję Prime.
Zgodnie z dokumentem w I etapie (2017-2018) główne zadania to ochrona potencjału bursztynowej branży i zmniejszenie wpływu niekorzystnej koniunktury zewnętrznej. Zostanie też uruchomiona pomoc państwa, co pozwoli na zachowanie aktywów i zatrudnianie specjalistów.
W II etapie (2019-2025) wzrośnie wydobycie do poziomu krajów - lidera bursztynowej produkcji (Polska a dokładniej Gdańsk, gdzie powstaje 70 proc. światowej biżuterii z bursztynu). Rosyjski eksport skamieniałej żywicy na spaść a rosyjscy producenci korzystać z najnowszych technologii.
Choć to polska bursztynowa biżuteria cieszy się na świecie największym wzięcie, a Chińczycy - najwięksi jej amatorzy (mają 50 proc. udziału w światowym popycie na bursztyn), inwestują w branżę w Polsce, to największe pokłady bursztynu (80-90 proc. światowych) zalegają w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.
Tamtejsze zakłady były do 2016 r największym dostawcą bursztynu do Polski i na Litwę. Przestały eksportować bursztyn we wrześniu 2015 r. Do tego kaliningradzki bursztyn zalega na dużych głębokościowych 60-100 m, wydobycie jest więc kosztowne.