W ubiegły czwartek rząd zaprezentował założenia tzw. tarczy antyinflacyjnej, która dotyczy głównie obniżki cen gazu, paliw i energii elektrycznej. Zdaniem Jacka Sasina obniżka akcyzy pozwoli na obniżenie cen paliw średnio o 30 groszy na litrze. Przyznał on, że cena paliwa obecnie przekracza 6 zł. Dodał, że działania rządu z tarczy antyinflacyjnej spowodują realne zdjęcie obciążeń z tej kwoty. Działania dotyczące cen paliw mają być odczuwalne jeszcze przed końcem roku. Akcyza na benzynę i olej napędowy zostanie obniżona do minimum poziomu w UE. Będą one obniżone do końca maja i będą zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

Wskazał, że zniwelowanie wzrostu cen prądu i gazu wchodzi w życie wraz z Nowym Rokiem. Dodał, że wzrost cen energii spowodowany jest zewnętrznymi przyczynami, jak wzrost cen uprawień za emisję CO2, które przekroczyły 70 euro za tonę. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nasza obecność w UE to nie tylko fundusze, ale także ponoszenie kosztów. To cena naszej obecności w UE - przyznaje wicepremier w Programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że obecnie cena energii w 60 proc. uwarukowana jest od wahań cen uprawnień do emisji CO2.

Jacek Sasin zapowiedział również, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego, do której mają trafić elektrownie węglowe ze spółek energetycznych zacznie funkcjonować w pierwszej połowie przyszłego roku. Do końca 2022 r. mają trafić tam elektrownie, które są obecnie we władaniu PGE, Enei, Taurona i Energi. Podkreślił, że jest to konieczne, aby prowadzić skutecznie transformację polskiej energetyki.

Zapowiedział, że w czwartek, 2 grudnia odbędą się kolejne rozmowy z Komisją Europejską dot. zgody Brukseli na pomoc publiczną, o której mowa w umowie społecznej podpisanej w maju tego roku z górnikami. – Pozwoli ona na wsparcie ze strony publicznej dla spółek górniczy do 2049 r., a więc do czasu, kiedy będziemy gotowi do zakończenia wydobycia węgla w Polsce. Przez ostatnie miesiące odpowiadaliśmy intensywnie na pytania Komisji, teraz oczekujemy na decyzję. Nawet jeśli w czwartek nie będzie jeszcze decyzji, to bardzo zbliżymy się do jej podjęcia – zapowiedział Sasin.