Chmura dla Zdrowia – pod taką nazwą ruszył właśnie wspólny projekt Asseco i Operatora Chmury Krajowej. Obie firmy powołały spółkę, która ma się zająć cyfryzacją przychodni, laboratoriów i szpitali. Transformacja placówek w stronę e-usług medycznych oparta zostanie na chmurze Google'a. To tam przechowywana ma być nasza elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM). Start projektu zbiega się w czasie z planowanym w przyszłym tygodniu uruchomieniem w Warszawie nowego centrum chmurowego dla tego regionu Europy.
Wprowadzenie e-recept i e-skierowań było pierwszym krokiem w cyfrowej transformacji placówek medycznych. Teraz czas na informatyzację kolejnych danych pacjenta – do 1 lipca br. placówki mają czas, by zapewnić możliwość dokonywania wymiany danych zawartych w EDM z systemem centralnym. Chodzi o to, by każda wizyta w gabinecie lekarskim kończyła się przekazaniem danych o świadczeniu (w ten sposób będzie można budować historię leczenia danego pacjenta).
Usługa Chmura dla Zdrowia to jedno z rozwiązań, które mają pomóc w tej technologicznej transformacji służby zdrowia. Ale proces ewolucji opieki medycznej przyspieszył w wielu obszarach. Zmiany wymusiły nie tylko regulacje; impulsem stała się pandemia. Zyskała na tym głównie telemedycyna. O skali mogą świadczyć wyniki MedApp, polskiej spółki, której innowacyjne rozwiązania diagnostyki obrazowej czy tzw. cyfrowa przychodnia rewolucjonizują ochronę zdrowia. W ub. r. jej przychody skoczyły o 87 proc., a zysk – o 185 proc.
– Osiągnęliśmy rekordowe wyniki i na stałe przekroczyliśmy próg rentowności. Wybuch pandemii gwałtownie zmienił sposób świadczenia usług medycznych, doszło do znaczącego wzrostu popytu na usługi medycyny cyfrowej i rozwiązania oparte na systemach sztucznej czy mieszanej rzeczywistości, które stosujemy w naszych rozwiązaniach – podkreśla Krzysztof Mędrala, prezes MedApp.