Zakup antyrakietowego systemu opartego na zestawach Patriot firmy Raytheon, uzbrojonych w superpociski PAC-3 MSE (Lockheed Martin), to największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, dlatego już latem zeszłego roku zdecydowano o podzielenie transakcji na dwie fazy.

W pierwszej wartej blisko 20 mld zł – Amerykanie dostarczą broń w konfiguracji identycznej, jaką dziś u producentów zamawia US Army, wzbogaconą – dodajmy – o nowoczesny układ dowodzenia IBCS. II faza programu „Wisła” - zakup 6 kolejnych baterii Patriot - jest dopiero negocjowany, a pozyskiwany docelowo oręż ma zawierać wszelkie nowinki wynikające z najświeższych doświadczeń i rozwoju systemu.

Czytaj także: Czy rakietowa Narew osłoni Patrioty 

W elitarnym klubie

Zawarta w tym tygodniu umowa zgodnie z zasadami FMS zawierana między producentem broni a US Army obejmuje również dostawy do polskich sił zbrojnych części zamiennych, wsparcia i szkolenia.

Zgodnie z ogłoszonym 25 września przez Departament Obrony USA kontraktem Raytheon zbuduje i dostarczy Polsce cztery jednostki ogniowe Patriot.

– Zakup systemu Patriot przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i NATO oraz do powstania nowych miejsc pracy w Polsce i USA – stwierdził Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS.

System Patriot stanowi podstawę obrony kilku państw NATO i Europy przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, samolotom i dronom. Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot już piętnaście państw, w tym USA. Jest w tej grupie także sześć państw europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Rumunia oraz Szwecja.

Inwestycje przemysłowe pomogą „Narwi”

Autopromocja
RADAR.RP.PL

Przemysł obronny, kontrakty, przetargi, analizy, komentarze

CZYTAJ WIĘCEJ

W negocjowanej właśnie z Waszyngtonem fazie drugiej programu „Wisła” Polska może pozyskać kolejne jednostki ogniowe Patriot. II faza zakupu systemu Patriot przewiduje m.in. ulokowanie w Polsce produkcji niskokosztowych pocisków SkyCeptor. Wiedza zdobyta przy programie Wisła ma wzmocnić kompetencje krajowego przemysłu potrzebne do tworzenia własnymi siłami przeciwlotniczej tarczy krótkiego zasięgu Narew – twierdzą eksperci PGZ, zaangażowani w negocjacje offsetowe.

Faza II realizacji zamówienia obejmie poza tym m. in. wyposażenie „polskich” Patriotów w stacje radiolokacyjne AESA (aktywnego elektronicznego skanowania fazowego) o polu widzenia 360 st., najnowszej generacji zbudowane w technologii opartej na azotku galu. Docelowe rozwiązania przewidują także włączenie do systemu Patriot polskich radarów wczesnego wykrywania P-18PL i rodzimej stacji rozpoznania elektronicznego PET/PCL opracowywanych przez warszawskie zakłady PIT-Radwar S.A.

Rakietowy potentat

Zestawy Patriot to komplet radarów, systemów dowodzenia i kierowania ogniem oraz kilku typów pocisków przechwytujących, w tym najnowszej generacji rakiet PAC-III MSE produkcji Lockheed Martin.

Producent i integrator zestawów Patriot Raytheon Company w 2017 roku wykazywał obroty rzędu 25 mld dolarów. Firma z siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie. Dostarcza uzbrojenie i elektronikę wojskową do 80 krajów.