Ruszają budowy nowych hoteli. Jeszcze w tym roku w Warszawie zacznie się inwestycja Marriott Renaissance, w Poznaniu i we Wrocławiu dwa hotele chce budować Warimpex, w centrum Krakowa powstanie kolejny hotel sieci Boutique. Orbis zainwestuje w Novotel w Łodzi, a możliwe, że ruszy budowa Sheratona na Mazurach.
[wyimek][srodtytul]1809[/srodtytul] gwiazdkowych hoteli działałow Polsce na początku stycznia tego roku[/wyimek]
– Szacujemy, że wartość nakładów na budowę nowych obiektów sięgnie w tym roku ok. 800 mln zł. Kolejnych 200 – 300 mln zł może pochodzić ze środków unijnych – twierdzi analityk Instytutu Hotelarstwa Andrzej Szafrański. Pozytywne sygnały dochodzą też z banków: zaczynają liberalizować politykę kredytową wobec hotelarzy.
Niestety, nawet znaczne przyspieszenie inwestycji nie zaspokoi potrzeb noclegowych na Euro 2012. Co prawda nie powinno być problemów z pokojami dla piłkarzy, organizatorów i VIP-ów: np. w Warszawie już teraz jest dla nich dostateczna liczba miejsc w obiektach pięcio-, cztero- i trzygwiazdkowych. Gorzej z kibicami. – Nie ma mowy, by się zmieścili w hotelach, nawet tych leżących dwie godziny jazdy od stadionów – twierdzi Dorota Malinowska z Cushman & Wakefield Polska.
W czasie Euro 2008 do Wiednia przyjechało milion kibiców. I choć hotele zapewniały tylko 47 tys. miejsc, w odległości godziny jazdy przygotowano 600 tys. kolejnych. Tymczasem mająca najwięcej miejsc noclegowych Warszawa ma niecałe 19 tys. łóżek w hotelach, a w pozostałych miejscowościach aglomeracji warszawskiej jest zaledwie kolejne 50 tys.