O ile obecności Adamedu i Polpharmy w wyścigu o zakup kolejnej z trzech ostatnich państwowych Polf można się było spodziewać, o tyle obecność notowanej na NASDAQ i izraelskiej giełdzie spółki może zaskakiwać. Perrigo to firma określająca się jako wiodący na rynku światowym dostawca usług z zakresu ochrony zdrowia. Jest największym na świecie wytwórcą leków generycznych (tańszych odpowiedników innowacyjnych preparatów) dostępnych bez recepty. Produkuje też generyki oferowane na receptę, suplementy diety, produkty diagnostyczne. Działa w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Izraelu, Indiach i Chinach. W 2009 r. firma wypracowała ok. 2 mld USD przychodów.
Nawet bez udziału zagranicznego gracza rywalizacja o Polfę Warszawa byłaby zacięta. Spółka uchodzi za najlepsze aktywo Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, więc jej zakup jest ostatnią szansą dla krajowych konkurentów – Polpharmy i Adamedu – na istotne powiększenie stanu posiadania na rozdrobnionym krajowym rynku (Polfa Warszawa ma w nim ok. 2 proc. udziałów). Adamed, który dziś zawrze umowę zakupu Polfy Pabianice, deklarował wielokrotnie, że stać go jeszcze na sfinansowanie jednej akwizycji z własnych środków. Choć ani PHF, ani Adamed nie podają na razie wartości pierwszej transakcji, z nieoficjalnych informacji „Rz” wynika, że firma rodziny Adamkiewiczów zaoferowała za Polfę Pabianice ok. 300 mln zł.
Środki ma też Jerzy Starak, właściciel Polpharmy, który jest też zaangażowany w giełdowy Bioton. A na dodatek nie ukrywa, że portfolio Polfy Warszawa znacząco wzmocniłoby jego pozycję lidera wśród producentów leków generycznych w Polsce.
Potencjalny inwestor najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku lat przeniesie produkcję do nowej fabryki poza Warszawą. Jak już teraz deklarują władze PHF, obecna lokalizacja w centrum miasta nie nadaje się pod tego typu działalność.
Sprzedaż wszystkich trzech Polf powinna przynieść do budżetu ok. 1 mld zł. Prywatyzacja Polfy Pabianice będzie największą jak na razie w tym roku transakcją prywatyzacyjną zrealizowaną poza giełdą. Przygotowania do sprzedaży spółek szły dotąd zgodnie z planem, więc można przewidywać, że zakończą się w 2010 r.