Ponad 90 proc. największych polskich firm jest już obecnych na zagranicznych rynkach - stwierdza raport KPMG oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych na temat ekspansji polskich przedsiębiorstw produkcyjnych. 88 proc. podmiotów spośród tej grupy eksportuje swoje produkty, 55 proc. współpracuje z zagranicznymi partnerami, a 23 proc. firm posiada swoje filie za granicą. Eksport, dominująca forma obecności za granicą, uważany jest przez przedsiębiorców za pierwszy etap udanej ekspansji.

Ważnym elementem jest także inwestycja we własne oddziały produkcyjne, ale tylko co piąta firma decyduje się na taki krok. - Większość polskich spółek preferuje jako miejsce produkcji nasz kraj ponieważ produkowanie za granicą jest wciąż stosunkowo mało opłacalne - twierdzi partner w KPMG, Sylwester Grochowina.

W ciągu ostatnich pięciu lat wartość polskich inwestycji poza granicami zwiększyła się ponad sześciokrotnie. Preferowanym regionem ekspansji jest Europa Zachodnia (88 proc.), następnie Europa Środkowa i Bałkany (71 proc.) i Europa Wschodnia (61 proc.). Największy odsetek firm obecny jest na rynku niemieckim (75 proc.), kolejnymi rynkami są czeski i ukraiński (po 48 proc.). W przypadku rangi poszczególnych rynków dla samych firm przedsiębiorcy podkreślają znaczenie Wielkiej Brytanii, Włoch i Austrii.

Raport informuje, że już 38 proc. przychodów firm produkcyjnych pochodzi z działalności zagranicznej. W kolejnych latach przewidywany jest wzrost tego odsetka o połowę. Będzie to zasługą coraz mocniejszej pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw wynikającej z wysokiej jakości produktów i niskich kosztów wytwarzania. Badanie przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku na próbie 112 firm wybranych z tysiąca przedsiębiorstw będących w ponad połowie własnością polskiego kapitału i osiągających przychody powyżej 1- mln euro.