Umowa przewiduje, że ten światowy potentat zamówi w ciągu trzech lat 1000 tomografów wartych 50 – 60 tys. euro za sztukę. Optopol kończy teraz certyfikowanie tych urządzeń w USA. To największy rynek sprzętu okulistycznego na świecie. Globalne zapotrzebowanie na optyczną aparaturę diagnostyczną analitycy szacują na 1, 4 mld dolarów.
– W tym roku jesteśmy w stanie zrobić 450 tomografów, w przyszłym roku prognozujemy sprzedaż 777 sztuk. Najpoważniejszym problemem spółki staje się teraz zwiększenie produkcji – przyznaje jej właściciel Adam Bogdani. Stąd decyzja o ofercie publicznej, która ma przynieść 75 mln dolarów na rozbudowę zakładów, kontynuowanie badań w toruńskim laboratorium i stworzenie sieci dystrybucji sprzętu. Debiut na warszawskim parkiecie zaplanowano na 8 – 12 lutego.
W najbliższych tygodniach Optopol zakończy procedury przejęcia dwóch branżowych spółek: producenta diod laserowych Optotek ze Słowenii i wrocławskiego Medi.comu, dostawcy specjalistycznego oprogramowania medycznego. Optopol obejmie ok. 70 proc. udziałów obydwu spółek.
450 tomografów okulistycznych będzie w stanie wyprodukować Optopol w 2008 r. Każdy w cenie 50 – 60 tys. euro
Zawierciański Optopol jeszcze na początku minionej dekady handlował sprzętem medycznym zachodnich producentów, dziś należy do czołówki polskich firm technologicznych. Najnowszy tomograf spektralny o wysokiej rozdzielczości do bezinwazyjnego badania dna oka jest rozwinięciem technologicznego i komercyjnego hitu, jakim okazał się tomograf Copernicus. Kilkaset sztuk tego aparatu pracuje już w klinikach diagnostycznych i laboratoriach na świecie.