Liczba nowoczesnych urządzeń elektronicznych, które posiadają Polacy, szybko rośnie – wynika z badania „Nowe technologie w naszych domach” przeprowadzonego przez firmę Millward Brown SMG/KRC.
Komputer stacjonarny jest już na wyposażeniu 44 proc. polskich gospodarstw domowych. Co prawda to o jeden proc. mniej niż przed rokiem, ale tradycyjne pecety zaczynają ustępować miejsca komputerom przenośnym. Te drugie jeszcze kilka lat temu – z racji cen – były dobrem luksusowym. Dziś znajdują się na wyposażeniu już 11 proc. gospodarstw domowych.
W takiej samej liczbie domów telewizję ogląda się na nowoczesnych telewizorach LCD obsługujących standard HD (wysokiej rozdzielczości) lub pracujących w technologii „HD Ready” (rok temu tylko 6 proc.). Przybyło także odtwarzaczy DVD: w 2007 r. działały w 20 proc. polskich domów. Dziś już w 30 na 100.
Modernizują się także polscy internauci. Połączenie z siecią ma 38 proc. mieszkań i domów w kraju. Wśród nich aż 37 proc. korzysta ze stałego, szybkiego łącza typu ADSL. Co czwarte ma dostęp do sieci dzięki operatorom telewizji kablowej, a 15 proc. korzysta z sieci osiedlowych. W zapomnienie popadły modemy, z których korzysta już tylko 9 proc. polskich domów podłączonych do Internetu (w 2007 r. – 11 proc.).
Razem z modemami do lamusa odchodzą też telefony stacjonarne. Ich posiadanie w domu zadeklarowało tylko 41 proc. badanych przez SMG/KRC. Polacy bez sentymentu zwracają się w stronę najnowszych technologii telekomunikacyjnych. Aż 10 proc. gospodarstw domowych korzystających z sieci, korzysta z dostępu bezprzewodowego, np. dostarczanego przez sieć komórkową. W 15 proc. domów, w których jest Internet, działa sieć WiFi, pozwalająca domownikom łączyć się bez kabli. To wzrost o 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku.