Zestawienie przygotowane przez firmę doradczą Cushman & Wakefield podobnie jak wub. r. wygrał Londyn. Tuż za nim są Paryż i Frankfurt.

Badanie oparte jest na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów 500 firm, których pytano o transport, jakość usług telekomunikacyjnych, łatwość dostępu do rynków, dostępność wykwalifikowanej kadry, koszty najmu biur oraz jakość życia w miastach.

[wyimek]24. miejsce zajmuje Warszawa w rankingu europejskich miast, w których warto uruchomić firmę [/wyimek]

Gorsza ocena Warszawy nie przeszkadza jednak biznesmenom planować założenia tutaj firmy. Liczba menedżerów, która zadeklarowała taką możliwość, pozwoliła Warszawie zająć trzecią pozycję w Europie, po Moskwie i Pradze. Nie wiadomo jednak, czy przy obecnym kryzysie na rosyjskim rynku finansowym badanie w pełni odzwierciedla sytuację.Warszawa wygrała w kategorii najlepszych miast pod względem kosztów zatrudnienia przed Bukaresztem i Budapesztem. Notowania naszej stolicy spadły jednak, jeśli chodzi o dostępność wykwalifikowanych pracowników.Z kolei Barcelona została najwyżej oceniona pod względem jakości życia, wyprzedzając Brukselę, Zurych, Duesseldorf i Manchester.

– Tylko 23 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zna Warszawę, to mniej niż naszą najbliższą konkurencję, czyli Pragę, którą zna 34 proc. szefów zachodnich firm – mówi Marek Noetzel z polskiego biura C&W. Londyn zajął pierwsze miejsce aż w sześciu z 12 kategorii, które były brane pod uwagę przy ocenie atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Wygrał m.in. w kategorii dostępu do rynków czy wykwalifikowanej kadry.