Sąd gospodarczy w Rzeszowie zatwierdził w piątek układ z siedmioma bankami, z którymi firma miała umowy na opcje walutowe. Postępowanie naprawcze obejmie też ósmy z banków – Pekao SA, który wcześniej nie przystąpił do układu.
– Dzięki temu przedsiębiorstwo można przywrócić do konkurencyjnej działalności na rynku – tłumaczy sędzia Paweł Janda. Naprawa firmy została rozłożona na dziewięć lat. W tym czasie ma ona spłacić 51 proc. ze 111 mln zł zobowiązań. Sędzia nadzorca Bożena Nawrocka mówi, że to jedno z pierwszych w Polsce postępowań naprawczych, które zakończyły się pozytywnie. Dotychczas nie ma wyrobionej praktyki sądowej, a przepisy są nieprecyzyjne.
– Pozwala ono jednak nawet w czasach kryzysu wyjść na prostą firmie zagrożonej niewypłacalnością – mówi. Zaletą jest szybkość działania. Do jego powodzenia przyczyniła się determinacja właścicieli. Już w listopadzie rozwiązali z bankami umowy opcyjne i złożyli wniosek o wszczęcie postępowania naprawczego. W tym czasie zobowiązania firmy nie były jeszcze wymagalne. Biegły pozytywnie ocenił plan naprawy przedsiębiorstwa, które w tym czasie prowadziło normalną działalność i przynosiło zysk. – Właściciele szybko zorientowali się w sytuacji, działali przejrzyście, nie uciekali z majątkiem – podkreśla sędzia Janda.
– Ten układ pozwala na spłatę zobowiązań bez narażania firmy na utratę płynności – podkreśla współwłaściciel Mariusz Godawski. Tłumaczy, że firma od lat rozlicza się w euro. Korzystała więc z transakcji zabezpieczających. – Nagłe osłabienie polskiej waluty sprawiło, że ponieśliśmy poważne koszty związane z transakcjami opcyjnymi. Stąd nasza szybka reakcja – zaznacza Godawski.
Omega Pilzno International Transport & Spedition Godawski & Godawski posiada ponad 500 zestawów samochodowych. Na początku zeszłego roku rozpoczęła budowę Podkarpackiego Parku Logistycznego o powierzchni docelowej 70 tys. mkw.