"Uniemożliwiając handlowcom korzystanie z lepszych warunków oferowanych przez banki w innych krajach członkowskich reguły narzucone przez Mastercard zwiększały sztucznie koszty używania kart płatniczych ze szkodą dla konsumentów i handlowców detalicznych w Unii " - oświadczyła w komunikacie komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.
Komisja przyznała Mastercard rabat 10 proc. od wysokości grzywny za współpracę w śledztwie amerykańskiego specjalisty od kart płatniczych.
Grupa zareagowała na ogłoszoną karę wyjaśnieniem, że grzywna zostanie zaksięgowana jako koszt w bilansie IV kwartału. "Ta decyzja wiąże się z praktyką należącą do przeszłości, dotyczy okresu niecałych 2 lat i nie będzie wymagać modyfikowania obecnych praktyk Mastercardu" - -cytuje Reuter komunikat drugiej na świecie firmy tego typu, za Visą.
Na początku grudnia z okazji przedstawienia przez Komisję Europejską działań korygujących w innej sprawie Mastercard ogłosił, że przeznaczył odpis 650 mln dolarów (570 mln euro) w przewidywaniu decyzji Brukseli. Ta druga sprawa dotyczyła też Visy i polegała na pobieraniu "międzyregionalnych prowizji dewizowych", gdy np. amerykański turysta korzystał z karty jednej lub drugiej firmy płacąc w restauracji w Belgii.
Mastercard ogłosił wówczas, że spodziewa się uregulowania sporu z Brukselą w I kwartale 2019. Wymierzona grzywna jest najnowszym posunięciem Komisji Europejskiej mającym zmniejszyć koszty korzystania z kart płatniczych przez właścicieli sklepów.