Została utworzona kilkanaście lat temu. Obraduje dwa razy do roku. Zasiadają w niej między innymi przedstawiciele: Ministerstwa Gospodarki, Państwowej Inspekcji Pracy, górniczych pracodawców, środowiska naukowego oraz związków zawodowych działających w górnictwie.
Komisja w nowym składzie będzie pracowała pod przewodnictwem dotychczasowego przewodniczącego, prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa. W porządku obrad znalazły się m.in: raport prac z ostatnich dwóch lat, ocena stanu bezpieczeństwa w górnictwie w 2009 r. i w czterech pierwszych miesiącach tego roku, raport WUG dotyczący wrześniowej katastrofy w Wujku-Śląsku.
– Zależy nam na zmianie w funkcjonowaniu komisji. Wnioskujemy o powołanie grupy roboczej do spraw bezpieczeństwa pracy w górnictwie węgla kamiennego. Około 80 procent wszystkich wypadków, do których dochodzi w całej branży wydobywczej ma miejsce w kopalniach węgla kamiennego. Komisja zbiera się na posiedzeniach dwa razy do roku, a są sprawy wymagające szybkiego załatwienia. Może je podjąć grupa robocza wybrana spośród członków komisji. Uchwały czy wnioski komisji powinny bardziej niż dotychczas skłaniać pracodawców górniczych do podejmowania działań naprawczych. Na posiedzeniach można byłoby analizować efekty ich wdrażania w poszczególnych spółkach – mówił Piotr Litwa, prezes WUG.
W ciągu pięciu latach funkcjonowania komisji najwięcej jej uchwał dotyczyło szkoleń z zakresu BHP oraz zarządzania bezpieczeństwem. Dotychczas była ona przede wszystkim platformą wymiany opinii pracodawców, naukowców i związkowców w kwestiach najistotniejszych w danym okresie dla bezpieczeństwa pracy w szeroko rozumianym górnictwie (ok. 5 tys. zakładów jest objętych nadzorem górniczym).