Warszawska Giełda Papierów Wartościowych finalizuje porozumienia z amerykańsko-europejskim sojuszem NYSE Euronext w sprawie nowego systemu transakcyjnego i współpracy biznesowej. – Współpraca ma dotyczyć m.in. przekazywania zleceń, sieci członkowskiej, usług dla emitentów, nowych rynków i nowych instrumentów – mówi Ludwik Sobolewski, szef GPW. Z czasem może ona pójść dalej.

– Będziemy przez kilka lat obserwować wskaźniki obrazujące rozwój warszawskiej giełdy. Po trzech–pięciu latach, gdy uznamy, że wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego oraz wsparcie ze strony NYSE Euronext jest dla GPW korzystne, będziemy mogli zaprosić tę giełdę do rozmów o zakupie pakietu akcji będącego w posiadaniu Skarbu Państwa – tłumaczy Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. Chodzi o nawet 35 proc. akcji GPW. Taki pakiet Skarb Państwa, który dzisiaj posiada prawie 99 proc. GPW, planuje sobie zostawić po pierwszym etapie prywatyzacji giełdy (ma nastąpić jesienią).

[wyimek]2012 r. to planowany start nowego systemu transakcyjnego GPW[/wyimek]

– Obok nowoczesnej i wciąż ulepszanej technologii ważne jest to, że NYSE Euronext to największa giełda na świecie, z rozległą siecią komunikacyjną z bankami, biurami maklerskimi i funduszami, z której skorzystać może GPW jako giełda partnerska – komentuje Wiesław Rozłucki, były wieloletni prezes GPW.

Wczorajsze walne zgromadzenie GPW podjęło ponadto uchwałę o wypłacie dywidendy o wartości 90,7 mln zł z zysku za 2009 r., który wyniósł 91 mln zł. Prezes Sobolewski zapowiedział, że w prospekcie emisyjnym GPW pojawi się zapis o prowadzeniu regularnej polityki dywidendowej.