Sama baza ma być prowadzona online, ale już nie przez Komisję Nadzoru Finansowego. To jedna z propozycji odbiurokratyzowania rynku kapitałowego autorstwa KNF. Do komisji co miesiąc trafiają tysiące wniosków o różnego typu zmiany w rejestrach.
[wyimek]153 tysiące wniosków o zmiany w rejestrach akwizytorów i brokerów było w 2009 r.[/wyimek]
– Nie ma powodu, dla którego zadaniem tym nie miałyby zająć się same towarzystwa, oczywiście z zastrzeżeniem, że nadzór będzie miał dostęp dotej bazy – mówi ”Rz” Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego. Jak dokładnie miałby wyglądać nowy system? – Prowadzeniem bazy mogłaby się zająć wydzielona spółka założona przez Polską Izbę Ubezpieczeń – uważa Kluza. Ten pomysł poddały nadzorowi same towarzystwa, które w poprzednich latach często skarżyły się na nawet kilkutygodniowe oczekiwanie np. na zarejestrowanie nowego agenta.
– Ta propozycja może usprawnić i przyspieszyć procedury związane z współpracą zakładów ubezpieczeń z agentami – mówi Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. Ale o zakładaniu firmy zajmującej się rejestrem PIU na razie nic nie wie. – Nie mamy planów powoływania takiej spółki – dodaje Tarczyński.
Nadzór zmiany w rejestrze zapowiadał już dwa lata temu, ale potem sprawa ucichła. Chciał wtedy wprowadzić ustawowy zapis, że „Or-gan nadzoru w ramach współpracy może zlecić obsługę rejestru agentów ubezpieczeniowych zakładom ubezpieczeń”.