Sztab Generalny szacuje, że agencja NATO ds. inwestycji w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP) przekazuje w tym roku okrojone aż do 40 proc. należności za realizowane przedsięwzięcia. Już ubiegłoroczne należności za wykonane prace trafiały do firm budowlanych z opóźnieniem.
To poważny problem, bo Polska pozostaje największym placem budowy NATO. Do 2014 roku firmy miały zarobić na sojuszniczych budowach w kraju 750 mln euro.
Kłopoty z finansowaniem inwestycji to skutek kryzysu, który wymusił na sojuszu oszczędności, ale też wynik zwiększonych wydatków NATO na działania w Afganistanie.
– W poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej będzie szukać rozwiązania, które zapewniłoby kontynuację modernizacji strategicznych baz i oszczędziło problemów zaangażowanym w nie przedsiębiorcom – mówi „Rz” płk Wiesław Grzegorzewski, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.
NATO kończy w Polsce modernizację siedmiu lotnisk wojskowych, dwóch portów wojennych, tworzenie pięciu potężnych baz paliwowych (docelowo ma powstać 12 baz za