Zapowiadają oni protesty, a w ostateczności nawet akcję strajkową („Rzeczpospolita” pisała już w czerwcu, że do takich strajków może dojść). W czwartek przedstawiciele górniczych związków zawodowych działających Kompanii Węglowej spotkali się z zarządem węglowego giganta i podczas tego spotkania zaprezentowano im założenia strategii.

- Ten dokument jest nie do przyjęcia, bo przewiduje likwidację kopalń, zwolnienia pracowników, a także zamrożenie płac, aż do 2020 roku – mówi Jarosław Grzesik, szef „Solidarności” w Kompanii Węglowej. Strategia przewiduje także przekształcenie centrów wydobywczych w tzw. kopalnie zespolone, co budzi zdecydowany sprzeciw organizacji związkowych, bo ich zdaniem kolejne reorganizacje sposobu zarządzania zamiast przynosić poprawę funkcjonowania Kompanii pogłębiają chaos organizacyjny w firmie.

Związkowcy negatywnie oceniają również plany obniżenia wielkości produkcji o kolejne 7 mln ton, plany obniżenia sprzedaży oraz zmniejszenia zatrudnienia o ponad 17 tysięcy pracowników.

Wyrazili też stanowczy sprzeciw wobec planów zwolnienia z Kompanii Węglowej SA w 2011 roku 1400 pracowników. Górnicze centrale związkowe zapowiadają, że w proteście przeciwko planom zapisanym w „Strategii” podejmą wszystkie kroki przewidziane ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych do akcji strajkowej włącznie.