Zwolennikami debaty publicznej są w szczególności mieszkańcy województw północnych i zachodnich, a więc tych które są najczęściej wymieniane jako lokalizacje pierwszej elektrowni atomowej. Ankietę dotyczącą społecznego postrzegania projektu atomowego zlecił [b]Instytut Globalizacji[/b]. Sondaż przeprowadziła firma TNS OBOP metodą Omnimas w drugim tygodniu października 2010 r. na reprezentatywnej próbie 1000 osób.
Zgodnie z tymi badaniami [b]66 proc. Polaków[/b] uważa, że suwerenność energetyczna powinna być priorytetem w rodzimym projekcie budowy elektrowni jądrowych. [b]Tylko 15 proc.[/b] ankietowanych było odmiennego zdania i wskazało na koszty.
– Dla Polaków najważniejsza jest suwerenność energetyczna kraju. Dlatego przy wyborze dostawcy technologii, czynnik niezależności energetycznej Polski powinien być priorytetowy. Niezależność energetyczna jest zagwarantowana wtedy, kiedy źródła energii nie są podatne na zmienną sytuację polityczną w innych krajach, tak jak miało to miejsce w przypadku gazu ziemnego – ocenia dr Tomasz Teluk, prezes Instytutu Globalizacji.
Przypomina, że według raportu Instytutu Globalizacji „Perspektywy energetyki jądrowej w Polsce” istnieje uzasadnione niebezpieczeństwo, że w przypadku powierzenia polskiego projektu atomowego jednej firmie, udział przedsiębiorstw energetycznych związanych z rządem obcego państwa w krajowym rynku energetycznym może wzrosnąć do poziomu szkodliwego dla konkurencji rynkowej i niezależności energetycznej państwa.
Tymczasem 30 proc. respondentów nie miało jednak zdania na tema tego, czy jeden czy dwóch konkurencyjnych dostawców powinno być odpowiedzialnych za budowę pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce, 33 proc. wolałoby, aby elektrownie były wykonane konkurencyjnymi technologiami, natomiast 37 proc. opowiedziało się za powierzeniu budowy elektrowni jednemu wykonawcy. Instytut podaje jednak, że 54 proc. osób pracujących na stanowiskach kierowniczych i aż 66 proc. przedsiębiorców opowiedziało się przeciw tworzeniu z pobudek politycznych swoistego monopolu technologicznego w krajowej energetyce jądrowej.