Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kończy konsultacje nowego programu wsparcia efektywności energetycznej. Program ma ruszyć najwcześniej za siedem miesięcy. Jego budżet w latach 2011 – 2018 wyniesie 550 mln zł. Z tej puli 65 proc. zostanie przeznaczone na budowę inteligentnych sieci energetycznych, a 35 proc. na bezpośrednie inwestycje w produkcję zielonej energii, ekologiczne oświetlenie ulic i magazynowanie energii.
Jak się dowiedziała „Rz”, NFOŚiGW rozważa powrót do przyznawania dotacji. W ostatnim roku fundusz skupił się głównie na udzielaniu pożyczek, argumentując, że przedsiębiorcy i samorządy mogą korzystać z dotacji unijnych na inwestycje. Pożyczki z NFOŚiGW miały stanowić do nich dopełnienie. Unijne fundusze na odnawialne źródła energii jednak już zostały wyczerpane. Dlatego NFOŚiGW może powrócić do udzielania dotacji. – Prace nad projektem programu są zaawansowane, znajdują się na etapie konsultacji merytorycznych, a jego uruchomienie jest planowane na drugie półrocze przyszłego roku – mówi Jan Rączka, prezes NFOŚiGW.
Program będzie skierowany do jednostek samorządu, dystrybutorów energii elektrycznej, gazu, ciepła i wody, a także spółek zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi.
[wyimek]550 mln zł ma wynieść budżet nowego programu NFOŚiGW [/wyimek]
Wspierane będą działania zmierzające do optymalizacji zużycia energii i uzyskania jej oszczędności. Inteligentne sieci wykorzystują oprogramowanie do automatycznego zarządzania energią. W ten sposób można łatwiej zbilansować popyt i podaż na energię elektryczną na terenie kilku powiatów. Fundusz chce dofinansowywać także projekty zapobiegające wycince lasów czy promujące oszczędzanie wody.