Głosowanie na „tak” przez ponad połowę załogi oznacza zgodę na zmianę warunków pracy, zwiększenie wydajności i rezygnację z niektórych praw do strajku. Brak zgody to wyrok na zakład – Mirafiori grozi wtedy zamknięcie.
Do głosowania na „nie” namawiał potężny związek zawodowy FIOM Cgil, do którego należy 23 procent z 5,5 tysiąca pracowników fabryki .Nowa umowa z pracownikami Fiata jest elementem planu prezesa koncernu Sergio Marchionne „Fabbrica Italia”, który przewiduje inwestycję w wysokości 20 mld euro do 2014 roku w zamian za znaczące zwiększenie wydajności i jakości pracy.
Dziś na każdego pracownika Mirafiori przypada 30 wyprodukowanych aut, a w Tychach – 100. Po miesiącach negocjacji „tak” powiedzieli już pracownicy innej fabryki Fiata – Pomigliano d’Arco pod Neapolem. W Mirafiori zgoda na propozycję koncernu otworzy drogę do inwestycji wartych miliard euro.
Pracownicy Mirafiori będą również musieli przestać chorować tak często, jak to było dotychczas. Nie będzie także możliwe organizowanie dzikich strajków. Mniej będzie też przerw w ciągu każdego dnia pracy – nie cztery, ale trzy. Pracodawca będzie miał też prawo wyegzekwować od każdego pracownika 120 nadgodzin w ciągu roku bez wcześniejszych negocjacji ze związkowcami. Ci na razie zapowiedzieli strajk na 28 stycznia. Jeśli jednak do porozumienia dojdzie, pod Turynem ma być produkowanych 250 – 280 tysięcy aut rocznie.
Zmiana warunków pracy u Fiata została pozytywnie przyjęta przez włoskich pracodawców, z ich organizację Cofindustria włącznie. Wspiera ją również Roberto di Maulo, przewodniczący związku zawodowego Fismic.