Komitet monitorujący „Innowacyjnej gospodarki" podzielił wczoraj pieniądze, jakie wpłynęły do tego programu operacyjnego z tzw. krajowej rezerwy wykonania i dostosowania technicznego. Łącznie to nieco ponad 403 mln euro. Kolejne 198 mln euro przesunięto pomiędzy częściami programu.

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest taka, że najwięcej dodatkowych (149,23 mln euro), ale i przesuniętych (68 mln euro) środków trafi na inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia firm. Razem będzie to aż 217 mln euro. Pieniądze zasilą najpopularniejsze wśród firm rodzaje dotacji, a więc pule na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym oraz wdrożenia projektów badawczych firm.

– Wiemy, że wśród firm istnieje duże zapotrzebowanie na te pieniądze. Oferując im prawie 220 mln euro, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców – mówi „Rz" Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. – Nowe środki na przedsięwzięcia firm cieszą. Szkoda, że większość tych pieniędzy wesprze projekty już oczekujące na listach. Przydałyby się nowe konkursy dla przedsiębiorców – utyskuje Małgorzata Okularczyk z firmy doradczej Collect Consulting.

Jak zapewnia Wendel, w przypadku wdrożeń badań realizowanych przez firmy nowy konkurs się odbędzie. W przypadku inwestycji o wysokim potencjale innowacyjnym organizowanie nowego naboru nie będzie jednak możliwe nawet po dokładce środków, bo lista wybranych już przedsięwzięć oczekujących na finansowanie jest niezwykle długa.

8,2 mld euro to wkład UE do budżetu programu „Innowacyjna gospodarka"

Drugim wygranym są jednostki naukowe i uczelnie, do których trafi prawie 190 mln euro na badania i rozwój nowoczesnych technologii. Część z tych pieniędzy uszczkną też firmy, które według nowych planów będą mogły współtworzyć konsorcja naukowo-przemysłowe. Dodatkowe środki trafią też do instytucji otoczenia biznesu.

Jak podkreśla Wendel, znalazły się też pieniądze na publiczne projekty informatyczne. Z wyliczeń resortu rozwoju regionalnego wynika, że brakuje sporo pieniędzy na projekty kluczowe, takie jak np. „Informatyzacja wydziałów ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości". Dlatego budowę elektronicznej administracji wsparto 129 mln euro, przesuwając część pieniędzy z tzw. wykluczenia cyfrowego.

– Dodatkowe pieniądze na budowę e-administracji to także dobra wiadomość dla firm, bo jej powstanie umożliwi przedsiębiorcom sprawne komunikowanie się z urzędami – tłumaczy Wendel.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, a.osiecki@rp.pl

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Skąd bonus

Budżet „Innowacyjnej gospodarki" zasilono z dwóch źródeł: krajowej rezerwy wykonania i dostosowania technicznego. Rezerwa to specjalna pula pieniędzy – 1,33 mld euro – wydzielona przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z funduszy strukturalnych. To nagroda za szybkie tempo wydatków i efektywność realizacji programów operacyjnych. Do „Innowacyjnej gospodarki" trafiło z niej 298,8 mln euro. Dostosowanie techniczne to pieniądze (632,4 mln euro), które Polska otrzymała z Brukseli w nagrodę za wyższy od zakładanego wzrost PKB w latach 2007 – 2009. Z czego 104,39 mln euro trafiło do programu dla firm.