Carl B Hamilton, który jest także członkiem zarządu państwowej spółki Systembolaget, stawia warunki. By klient spośród dostępnych na portalu Systembolaget, ponad 14 tysięcy rodzajów alkoholu, mógł otrzymać odpowiedni asortyment, musi okazać dowód, że ma lat 20 i jest trzeźwy, kiedy towar odbiera. Jeżeli klient nie spełnia żądań, stawianych podobnie jak w sklepach monopolowych, alkoholu odebrać nie może. – Tym łatwiej – uważa Hamilton- ponieważ Systembolaget nie jest prowadzony dla profitu i odmowa kupna nie oznacza straty dla szwedzkiej spółki. Także kierowca, który towar dostarcza ma mieć ukończone 20 lat.
Płacić za alkohol będzie można zamawiając przez internet lub kartą płatniczą przy odbiorze, w taki sam sposób jak się płaci za taksówkę. Pozwoli to uniknąć przewożenia gotówki, co stanowi skuteczną alternatywę w aspekcie istnienia ryzyka napadu na transporty.
Poseł przewiduje też przeprowadzanie losowych kontroli funkcjonowania usług dostawczych alkoholu i regularnej weryfikacji problemów z nią powstałych.
Monopol sklepów sprzedających alkohol opiera się na powszechnej akceptacji modelu przez społeczeństwo. 7 z 10 Szwedów chce zachowania systemu zgodnie z którym np. piwo powyżej 3, 5 procent można nabyć tylko w sklepach Systembolaget. Podobny monopol posiadają Finlandia, Norwegia, Wyspy Owcze i Islandia. Jednakże do tej pory bezskutecznie sieci sklepów spożywczych wciąż czekają na prawo sprzedaży trunków w Szwecji.
Hamilton stawia sobie pytanie, czy elektroniczna sprzedaż z dostawą do drzwi (bo istnieje możliwość zamawiania w sieci, ale z odbiorem w sklepach monopolowych) mogłaby prowadzić do wzrostu pijaństwa wśród młodzieży. Nie-replikuje, ponieważ oprócz okazania dowodu tożsamości trzeba będzie również zakup zaplanować kilka dni wcześniej, argumentuje. Czas dostawy przewidywany jest bowiem na od dwóch do czterech dni. Jeżeli nawet klient chce wysłać komuś w prezencie butelkę wina, odbiorca musi i tak mieć ukończone 20 lat, przekonuje. Poza tym wyższa cena zakupu, bo za dostawę sześciu butelek wina trzeba będzie zapłacić od 41 do 82 zł (100 i 200 koron) nie będzie specjalnie tanim sposobem zakupu dla młodzieży. Jedyna atrakcja polegać będzie na wygodzie.