- Długotrwałe i intensywne opady atmosferyczne oraz wysoki poziom wód w rzece Mlecznej i końcowym biegu potoku Stawowego, spowodowały zalanie przepompowni i okolicznego terenu – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii.
23 czerwca 2010 r. zalane tereny w Bieruniu wizytował premier Donald Tusk oraz Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski. W wyniku uzgodnień przedstawicieli Kompanii Węglowej, gminy Bieruń i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach opracowano i wprowadzono w życie plan rozwiązania problemu mieszkańców zalanych budynków oraz poprawy ochrony przeciwpowodziowej w tym rejonie.
- Kompania zaproponowała właścicielom nieruchomości zawarcie ugód o naprawę szkód wyrządzonych eksploatacją górniczą poprzez wypłatę odszkodowań, w zamian za przeniesienie na rzecz Kompanii praw majątkowych do zalewanych nieruchomości. W wyniku trwających od września 2010 r. do czerwca 2011 r. negocjacji prowadzonych zarówno z gminą Bieruń, jak i z prywatnymi właścicielami, ostatecznie uzyskano porozumienie – tłumaczy Madej. Zarząd Kompanii Węglowej SA podjął uchwałę na mocy której nastąpi przekazanie nieruchomości tego samego rodzaju i nabycie przez KW S.A. praw do nieruchomości poszkodowanych w drodze zamiany (32 lokale wraz z infrastrukturą towarzyszącą), wypłatę odszkodowań i nabycie przez KW S.A. praw majątkowych do nieruchomości poszkodowanych (8 lokali wraz z infrastrukturą towarzyszącą).
Kompania Węglowa wybuduje budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami przy ulicy Homera w Bieruniu na gruncie, którego udostępnienie zadeklarowała gmina Bieruń. Lokalizacja ostała zaakceptowana przez poszkodowanych, a przejęcie przez Kompanię praw do tej nieruchomości nastąpi w drodze zamiany. Szacuje się, że skutki finansowe zawarcia ugód wyniosą ok. 7,5 mln zł .
Z uwagi na dotychczasową oraz projektowaną eksploatację górniczą nakłady na realizację ugód, pokryte zostaną w równych częściach przez kopalnie Ziemowit i Piast (obie należą do Kompanii).