— Proces prywatyzacyjny Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych w Bielsku-Białej powinien zakończyć się do 31 sierpnia 2011 r. — mówi "Rz" Maciej Wewiór, rzecznik prasowy Ministerstwa Skarbu.
Ta kolejna już próba sprzedaży państwowej wytwórni wódek, m.in. Extra Żytniej, rozpoczęła się w styczniu tego roku. Tym razem resort zdecydował się na zaproszenie potencjalnych inwestorów do negocjacji. Wiążące oferty złożyły spółki: pracownicza, Alti Plus z Krakowa oraz Lubelski Chmiel powiązany z Browarem Perła. Wyłączność na negocjacje otrzymała załoga Polmosu.
Szwajcarzy gotowi pomóc
Z informacji "Rz" wynika, że spółka pracownicza Śląskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych ma zapewnione finansowanie szwajcarskiego funduszu private equity.
Pracownicy swojej strategii dla Polmosu zdradzać na razie nie chcą. — Wierzymy, że będziemy w stanie odbudować pozycję rynkową, którą w ostatnich latach utraciliśmy — mówi Janusz Męcner, prezes spółki pracowniczej Polmosu Bielsko — Biała.
W okresie PRL Extra Żytnia była jedną z najpopularniejszych wódek w Polsce. Obecnie jej udziały w rynku oscylują wokół jednego procenta. Dla porównania najpopularniejsza w Polsce marka Czysta de Luxe produkowana przez Stock Polska kontroluje ok. 13 proc. rynku.