Dziś uroczystości w katowickim teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego zainaugurował Katowicki Holding Węglowy, jutro akademia Kompanii Węglowej.
- Nie wykonamy w tym roku planu wydobycia, ale będzie ono znacząco wyższe niż w roku 2010. Pamiętajmy, że mieliśmy do czynienia z wieloma zagrożeniami naturalnymi. Ale pamiętajmy też, że w tym roku przyjęliśmy do pracy ponad tysiąc osób – podkreślał prezes KHW Roman Łój, który złożył życzenia górnikom z okazji ich święta kończąc tradycyjnym „niech żyje nam górniczy stan, szczęść Boże".
Gościem uroczystości w KHW była minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska (zresztą reprezentantka Śląska w Senacie). - Europa musi zrozumieć, że to, co na Śląsku, czyli węgiel, będzie podstawą gospodarki, nie tylko Polski, ale i Europy przez kolejne lata – podkreślała Bieńkowska.
Podobne nadzieje wyraził wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak w liście przesłanym do górników z KHW zaznaczając, że paliwo to pozostanie strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego, choć znaczenie innych źródeł energii w kolejnych latach będzie rosło (dzień wcześniej w Durbanie Polska dostała antynagrodę Skamielina Dnia za podważanie wiarygodności UE na szczycie klimatycznym i patronat Dni Węgla w Brukseli, Polska się odwołuje i zapewnia, że nasza prezydencja nie patronowała imprezie). Pawlak podkreślił, że sytuacja KHW się poprawia i dlatego od następnego roku oczekuje on polepszenia się wyników spółki, która deklaruje w 2013 r. debiut giełdowy.
Do górników podziękowania za ich pracę skierował w liście prezydent Bronisław Komorowski. Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia państwowe i przyznane przez KHW, w tym m.in. honorową odznakę nr 1 dla byłego prezydenta Lecha Wałęsy za znaczący wkład w powstanie KHW w 1993 r. (odznakami KHW uhonorowani zostali również m.in. członkowie pierwszego zarządu firmy).