W czerwcu dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju podjął taką decyzję na wniosek Barbary Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Nowe tematy zostały sformułowane po wypadku z 5 maja 2011 r. w kopalni Krupiński
- Z wniosków sformułowanych przez komisję, którą powołałem do zbadania przyczyn zapalenia metanu i wypadku zbiorowego w ubiegłym roku w kopalni Krupiński, w którym trzy osoby poniosły śmierć, a 11 zostało rannych, wynikała potrzeba podjęcia kolejnych tematów badawczych. Dlatego wystąpiłem z taką inicjatywą do odpowiednich resortów. Otrzymałem wsparcie ministra środowiska i ministra nauki, czego konsekwencją jest rozszerzenie Strategicznego projektu badawczego „Poprawa Bezpieczeństwa pracy w kopalniach" o cztery tematy. Początkowo było ich pięć, obecnie do realizacji jest 12. Notabene wszystkie są konsekwencją prac komisji, które były powoływane przez prezes WUG do ustalenia przyczyn największych wypadków w górnictwie w ostatnich latach - mówi dr inż. Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz przewodniczący Komitetu Sterującego Strategicznego projektu badawczego „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach". Projekt ten był efektem wieloletnich starań nadzoru górniczego o zwiększenie wsparcia nauki dla górnictwa. W listopadzie 2009 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Zespół Interdyscyplinarny do spraw projektów rozwojowych w zakresie poprawy pracy bezpieczeństwa pracy w kopalniach. W marcu 2010 r. grono specjalistów wskazało problemy o kapitalnym znaczeniu dla polskiego górnictwa. Pierwsze pięć zadań badawczych jest konsekwencją zaleceń komisji, powołanych w latach 2000-2008 przez prezesa WUG w celu wyjaśnienia przyczyn i okoliczności największych w tym czasie wypadków w kopalniach. Zdarzyło się wówczas 19 katastrof, w tym 11 związanych z zapaleniem i wybuchem metanu.
16 maja 2011 r. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosił konkurs na wykonanie trzech dodatkowych zadań badawczych. Uwzględniono w nich problemy, które ujawniły się podczas katastrofy z 18 września 2009 r. w kopalni Wujek na ruchu Śląsk, gzdie zginęło 20 górników, a 36 zostało rannych.
- Z naszego punktu wiedzenia najpilniejszym zadaniem naukowców dla poprawy bezpieczeństwa pracy w górnictwie jest opracowanie i wdrożenie rozwiązania zapobiegającego zagrożeniom metanowo-pożarowym. Nie możemy odwoływać się tylko do odpowiedzialności pracowników kopalń i konieczności przestrzegania przepisów. Konieczne są zabezpieczenia eliminujące lub co najmniej ograniczające ryzyko popełnienia błędu albo wystąpienia awarii, które mogą doprowadzić do katastrofy w warunkach niebezpiecznych stężeń metanu. Strategiczny projekt badawczy „Poprawa bezpieczeństwa pracy w kopalniach" powinien przynieść nowe podejście do trzech głównych zagrożeń polskiego górnictwa, czyli metanowego, pożarowego oraz klimatycznego - mówi Piotr Litwa.
Komitet Sterujący realizacją Strategicznego projektu badawczego „Poprawa Bezpieczeństwa pracy w kopalniach" na swoim czerwcowym posiedzeniu uzgodnił najważniejsze założenia dotyczące wykorzystania jego rezultatów. Ich odbiorcami będą kopalnie węgla kamiennego. Postanowiono, że rezultaty prowadzonych projektów lub ich elementy będą wykorzystywane także przy nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze z 9 czerwca 2011 r. oraz przepisów wykonawczych. Posiedzenia Komitetu sterującego odbywają się cyklicznie. Kolejne zaplanowano w sierpniu. Zgodnie z założeniami powinny być już wtedy wyniki pierwszego zadania badawczego.