Zupełnie nowe strategie zaprezentują niebawem producenci maszyn górniczych: Kopex, Famur i Bumech. Korektę ogłoszonego niedawno dokumentu planuje z kolei Kompania Węglowa, a większe zmiany w wieloletnim działaniu przygotowują Katowicki Holding Węglowy i Jastrzębska Spółka Węglowa.
– Dokument chcemy zaprezentować rynkowi najpóźniej do końca października. Kluczowymi elementami są: zwiększenie sprzedaży na rynkach zagranicznych, dalszy rozwój produktów i zmiana organizacji zarządzania. Strategia obejmuje okres do 2016 r. – mówi „Rz" Andrzej Jagiello, prezes Kopeksu. – Jej ważnym elementem jest zwiększenie sprzedaży na największych rynkach pod względem wielkości wydobycia węgla kamiennego. Chcemy się skoncentrować na Rosji, Chinach, Indiach, Indonezji, RPA czy Australii. Na tych rynkach jest realizowanych 75 proc. światowego wydobycia węgla, a w Polsce raptem 2 proc.
Famur na razie nie chce zdradzać szczegółów swoich planów. Z naszych informacji wynika, że podstawowymi założeniami będzie znaczne zwiększenie sprzedaży – również za granicą, bo spółka nie ukrywa, że chce zdobywać nowe rynki – m.in. w tym celu planuje pokazać swoją ofertę na targach w Las Vegas, które odbywają się od 24 do 26 września.
– Pracujemy nad nową strategią, którą ogłosimy na przełomie roku. Celem zmian jest jeszcze lepsze dostosowanie naszej oferty do wymogów i potrzeb rynku. Nowa strategia obejmie m.in. rozszerzenie kręgu odbiorców poprzez zwiększenie eksportu oraz wzrost sprzedaży na rynku krajowym – mówi „Rz" Zygmunt Kosmała, prezes Bumechu.
A co ze spółkami wydobywczymi? Każda z nich ma zatwierdzoną strategię wieloletnią, co nie znaczy, że nie szykuje zmian. – U nas korekta związana będzie z budową w przyszłości kopalni na Lubelszczyźnie, gdzie czekamy na koncesję poszukiwawczą – mówi „Rz" Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii Węglowej, największej w UE spółki w branży. – Musimy dostosować do tego wszystkie wskaźniki i nakłady inwestycyjne, bo obowiązujący dokument tego nie obejmuje – dodaje. Budowa nowej kopalni może pochłonąć według naszych szacunków 2–3 mld zł.