Węglowy Bełchatów gotowy na zieloną rewolucję

Region bełchatowski, gdzie działa największa w Europie elektrownia węglowa, już teraz przygotowuje się do zmian. W planach są potężne inwestycje, które zapewnią mieszkańcom nowe miejsca pracy.

Publikacja: 13.05.2021 09:00

Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie

Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie

Foto: Fotorzepa/Marta Bogacz

Rozpoczynająca się właśnie w Polsce transformacja energetyczna najmocniej dotknie regiony węglowe. Dlatego właściciele kopalń i samorządy pracują nad takimi programami minimalizowania skutków wygaszania wydobycia węgla, by w jak najmniejszym stopniu dotknęły one lokalnych społeczności. Jak przekonują eksperci, przykład regionu bełchatowskiego pokazuje, że w wyniku inwestycji w zeroemisyjne technologie możliwe jest tam utworzenie nawet większej liczby miejsc pracy, niż obecnie daje energetyka węglowa. Kluczowe dla powodzenia tego planu będą środki unijne i szybkie decyzje na poziomie krajowym co do przyszłości największego polskiego kompleksu energetycznego.

Świadomi zmian

Będąca częścią grupy PGE Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie. To także największy polski wytwórca prądu, który odpowiada za około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dostawcą paliwa dla bloków jest działająca tuż obok kopalnia. Cały kompleks jest największym i najważniejszym pracodawcą dla regionu. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zatrudnia ok. 8 tys. pracowników, zaś jej spółki zależne ok. 7 tys. osób. Spółka jest kluczowym zleceniodawcą dla wielu lokalnych przedsiębiorstw i potężnym wsparciem dla budżetów gmin. Koniec epoki węgla zbliża się jednak nieuchronnie, a w Bełchatowie może to być połowa lat 30., gdy skończą się obecnie eksploatowane zasoby surowca.

Okazuje się, że mieszkańcy regionu Bełchatowa są świadomi nadchodzących zmian. W ich opinii transformacja energetyczna jest racjonalna i nieunikniona – wynika z ankiety przeprowadzonej przez pracownię 4P Research Mix na zlecenie PGE. Wśród najważniejszych argumentów, dla których należy przeprowadzić transformację energetyczną, mieszkańcy wskazali przede wszystkim wyeksploatowanie złóż węgla w okolicy (70 proc. badanych). Inne najczęściej wskazywane powody zmian w energetyce i konsekwencji dla regionu to decyzje Unii Europejskiej (38 proc.), mała ekologiczność węglowych źródeł energii (38 proc.) i niska efektywność ekonomiczna energii ze złóż węglowych (37 proc.).

Aż 89 proc. mieszkańców Bełchatowa biorących udział w badaniu zauważa, że zmiany klimatu są problemem dla całego kraju. Dla 74 proc. badanych decyzja o transformacji energetyki ściśle wiąże się z poprawą jakości powietrza. Z kolei 59 proc. ankietowanych wymieniło złą jakość powietrza jako czynnik, który wyróżnia negatywnie region bełchatowski spośród innych regionów w kraju. Aż 96 proc. respondentów uważa, że polski rząd powinien wspierać rozwój energetyki odnawialnej. OZE to według 72 proc. badanych przyszłość energetyki, ale także potencjał dla rozwoju regionu Bełchatowa. Z ankiety wynika jednocześnie, że dla młodego pokolenia praca w kopalni nie jest przyszłościowa – młodzież nie wiąże planów życiowych i zawodowych z kompleksem energetycznym Bełchatów.

Plan już jest

PGE w swojej nowej strategii przewiduje, że w ciągu dekady połowa produkowanej przez grupę energii elektrycznej pochodzić będzie ze źródeł zeroemisyjnych, a do 2050 r. udział ten sięgnie już 100 proc. Tylko do 2030 r. całkowite nakłady PGE na transformację sięgną 75 mld zł. Z tego połowa popłynie na budowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Koncern do realizacji tych planów wykorzysta środki własne, jak i dostępne dla Polski fundusze pomocowe na transformację energetyczną. By odblokować potencjał inwestycyjny koncernów energetycznych, rząd zamierza wydzielić z nich elektrownie węglowe i kopalnie węgla brunatnego i przenieść je do osobnej państwowej spółki. Utoruje to drogę także PGE do pozyskiwania funduszy na zielone projekty. A szereg takich inwestycji grupa zaplanowała także w regionie bełchatowskim.

W pierwszym etapie programu dla tego obszaru PGE przewidziała do realizacji projekty warte niemal 5 mld zł. W planach jest m.in. budowa trzech farm wiatrowych o mocy prawie 100 MW, farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 600 MW i magazynów energii o mocy do 300 MW. Koncern postawi ponadto instalację termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii o wydajności 180 tys. ton odpadów rocznie, a także utworzy centrum technologiczne OZE na bazie dzisiejszych spółek zależnych, które będą pozyskiwać kompetencje w kierunku realizacji zielonych inwestycji. Oprócz tego spółka rozbuduje działalność produkcyjną w zakresie kruszyw i kamienia wapiennego.

Jednocześnie władze PGE zapowiedziały, że grupa będzie tu nie tylko inwestować, ale też dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć jak największą liczbę kolejnych inwestorów. Rejon ten brany jest ponadto pod uwagę przez polski rząd jako lokalizacja jednej z planowanych elektrowni jądrowych. Atutem tego miejsca jest rozbudowana infrastruktura dystrybucyjna i doświadczona kadra energetyczna.

Nowe kompetencje

PGE szacuje, że zaplanowane na tym terenie inwestycje, łącznie z budową elektrowni jądrowej o mocy do 3 GW, spowoduje utworzenie 15 tys. miejsc pracy. Aby ułatwić pracownikom kompleksu węglowego przekwalifikowanie się i zdobycie nowej pracy, PGE i samorząd województwa łódzkiego zapowiedzieli powołanie w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji. Dzięki tej inicjatywie osoby kończące pracę w energetyce konwencjonalnej będą mogły przejść szkolenia i rozwinąć swoje kompetencje w innych obszarach, takich jak energetyka odnawialna, morskie farmy wiatrowe, sektor gospodarki o obiegu zamkniętym, obsługa gazowych bloków energetycznych. Wykształcą się tu ponadto specjaliści w zakresie automatyki, analityki, informatyki, elektrotechnologii czy biotechnologii. Prowadzone będą także zajęcia z technicznego języka angielskiego, jak również z budowy tzw. miękkich kompetencji społecznych i menedżerskich, w tym z budowania zaangażowania i motywacji zespołu. Ośrodek ma ruszyć we wrześniu tego roku.

Potencjał tworzenia nowych miejsc pracy w regionie bełchatowskim, jaki dać może wykorzystanie unijnych środków na sprawiedliwą transformację, analizują liczni eksperci. Z dostępnych badań wynika, że zielone inwestycje, które powstaną dzięki temu wsparciu, mogą przynieść wielokrotnie więcej miejsc pracy, niż obecnie oferuje konwencjonalne wytwarzanie i wydobycie w regionie.

opinia partnera: PGE

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Transformacja energetyczna i przejście na produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to nie kwestia wyboru – to konieczność. Dzisiaj wyzwaniem jest tempo i sposób jej przeprowadzenia. To ogromne wyzwanie, nie tylko ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także ze względu na potrzebę zapewnienia pracownikom sektora energetyki konwencjonalnej bezpieczeństwa zatrudnienia. Skuteczna i sprawiedliwa transformacja energetyczna musi uwzględniać transformację regionów, które dziś są monokulturami gospodarczymi. Jednym z nich jest region bełchatowski, gdzie jest zlokalizowana największa elektrownia konwencjonalna w Europie. Kompleks energetyczny w Bełchatowie zapewnia dziś około 20 proc. krajowej energii elektrycznej. Jest nie tylko gwarantem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, ale także największym pracodawcą regionu. Transformację Bełchatowa, ze względu na znaczenie tego miejsca dla lokalnej społeczności, zaczynamy od troski o ludzi – naszych pracowników. Sprawiedliwa transformacja powinna być rozłożona w czasie, tak by mieć szansę na stworzenie nowych miejsc pracy. Energetycy z Bełchatowa posiadają doświadczenie i wiedzę, które będą niezbędne przy rozbudowie odnawialnych mocy wytwórczych w Polsce. Energetyka przyszłości potrzebuje dobrze wykwalifikowanej kadry. Powstające Centrum Rozwoju Kompetencji w Bełchatowie to pierwszy element działań realizowanych przez grupę PGE w ramach transformacji regionu bełchatowskiego. Już od września 2021 r. wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego będziemy przygotowywać naszych pracowników do transformacji zawodowej, która zapewni im nowe perspektywy rozwoju.

Stopniowe odchodzenie od źródeł konwencjonalnych będzie się odbywało przy równoległym inwestowaniu w nowoczesną energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii. W PGE już teraz planujemy działania, które mają na celu wykorzystanie energetycznego potencjału Bełchatowa, który dysponuje ogromnymi możliwościami rozwoju energetyki wiatrowej i fotowoltaiki.

Dzisiaj Polacy oczekują dekarbonizacji i transformacji energetycznej, choć jeszcze kilka lat temu poparcie społeczne w tej sprawie wcale nie było oczywiste. Społeczeństwo Bełchatowa chce zmian, jest na nie gotowe i grupa PGE chce być z nim w tym procesie. Będziemy nie tylko inwestować w odnawialne źródła energii, ale także dążyć do zwiększenia atrakcyjności regionu, aby przyciągnąć tu jak największą liczbę inwestorów.

Rozpoczynająca się właśnie w Polsce transformacja energetyczna najmocniej dotknie regiony węglowe. Dlatego właściciele kopalń i samorządy pracują nad takimi programami minimalizowania skutków wygaszania wydobycia węgla, by w jak najmniejszym stopniu dotknęły one lokalnych społeczności. Jak przekonują eksperci, przykład regionu bełchatowskiego pokazuje, że w wyniku inwestycji w zeroemisyjne technologie możliwe jest tam utworzenie nawet większej liczby miejsc pracy, niż obecnie daje energetyka węglowa. Kluczowe dla powodzenia tego planu będą środki unijne i szybkie decyzje na poziomie krajowym co do przyszłości największego polskiego kompleksu energetycznego.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
Ministerstwo obrony wyda ponad 100 mln euro na modernizację samolotów transportowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
CD Projekt odsłania karty. Wiemy, o czym będzie czwarty „Wiedźmin”
Biznes
Jest porozumienie płacowe w Poczcie Polskiej. Pracownicy dostaną podwyżki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Rok nowego rządu – sukcesy i porażki w ocenie biznesu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes
Umowa na polsko-koreańską fabrykę amunicji rakietowej do końca lipca