Brytyjskie uczelnie pod kreską. Brexit może je dobić

Rośnie liczba brytyjskich uniwersytetów ze stratami, a Brexit może kosztować je miliony.

Publikacja: 10.05.2019 15:24

Brytyjskie uczelnie pod kreską. Brexit może je dobić

Foto: Flickr

Brytyjskie uczelnie mają coraz większe problemy finansowe. A wyjście z Unii może oznaczać mniej studentów z Europy i dalsze straty.

Czytaj także: Praca na Wyspach już nie tak atrakcyjna dla Polaka

W roku akademickim 2017-2018 liczba przynoszących straty uczelni w Wielkiej Brytanii drastycznie wzrosła z 19 w roku akademickim 2016-17 do 32. Łącznie przyniosły one 173 mln funtów strat. Zdaniem zrzeszającego uczelnie związku UCU (Universities and College Union) narastające deficyty budżetowe skutkują zwalnianiem pracowników i ograniczeniem wsparcia dla studentów. Straty uczelni rosną w sytuacji, w której rośnie też liczba studentów, czyli idących za studentami pieniędzy, informuje BBC News.

W Wielkiej Brytanii studenci płacą za naukę na uczelniach. Roczne czesne maksymalnie może wynosić 9 250 funtów rocznie dla studentów krajowych, co aktualnie obejmuje również studentów pochodzących z krajów UE. Brytyjski rząd ma jednak chcieć obniżyć maksymalne czesne do 7 500 funtów rocznie. Uczelnie ostrzegają jednak, że może to przyczynić się do jeszcze większych strat. Z kolei obecne straty wynikają, zdaniem Matta Waddupa z UCU wynikają z rosnącej presji na wzrost wynagrodzeń i niepewności związanej z Brexitem. Oraz z błędnych decyzji, takich jak budowanie zbędnej infrastruktury, zamiast zatrudniania wykładowców.

Brexit może być zaś poważnym powodem do finansowych zmartwień. Co prawda nie ma jeszcze decyzji rządu w tej sprawie, ale możliwe jest, że studenci z krajów UE przestaną być traktowani, jak studenci krajowi. Oznaczałoby to dla Europejczyków drastyczną podwyżkę czesnego o 6 tys. funtów rocznie, gdyż zaczęliby być traktowani, jak studenci z zagranicy. Według analizy Times Higher Education (THE) cytowanej przez „Daily Mail", może to spowodować znaczący spadek liczby studentów z krajów UE i w efekcie straty sięgające 7 mln rocznie w samych opłatach. Uczelnie mogą również tu jednak zyskać, jeżeli spadek liczby studentów z UE nie będzie większy niż 40 procent.

Status „krajowych" studentów, żacy z krajów UE stracą najwcześniej w roku 2021-22.

Brytyjskie uczelnie mają coraz większe problemy finansowe. A wyjście z Unii może oznaczać mniej studentów z Europy i dalsze straty.

Czytaj także: Praca na Wyspach już nie tak atrakcyjna dla Polaka

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił