Każdego roku sprzedaż za granicę zwiększa się o ok. 18 proc. Jeszcze w 2004 r. firmy wyprodukowały ok. 7,2 mln okien i 5,5 mln sztuk drzwi. W 2011 r. było to odpowiednio 12,8 i 8,7 mln. Obecnie eksportujemy do krajów Unii stolarkę okienną i drzwiową za prawie 937 mln euro.
A perspektywy są bardzo optymistyczne. – Spodziewam się, że w tym roku przekroczymy miliard euro, jeśli chodzi o wartość sprzedaży zagranicznej – mówi Paweł Wróblewski, dyrektor Biura Polskie Okna i Drzwi. W jego opinii kryzys w Europie Zachodniej może przysłużyć się producentom z Polski, którzy oferują bardzo dobre produkty, ale jednak nieco tańsze niż zagraniczna konkurencja.
Cena w parze z jakością
Obecnie w Polsce funkcjonuje 3 tysiące producentów okien i drzwi. Kilkadziesiąt firm to duże przedsiębiorstwa, reszta to małe i średnie firmy. Oprócz rodzimych spółek fabryki w naszym kraju mają najbardziej znaczący producenci na świecie. Przede wszystkim ze względu na tańszą siłę roboczą, dostęp do wykwalifikowanej kadry i położenie geograficzne. – Szczególnie spektakularny sukces odnotowała branża okien dachowych. To w Polsce powstaje dziś 40 proc. światowej produkcji. Dynamiczny rozwój naszej firmy wymusił na zagranicznych koncernach takich jak duński Velux i niemiecka firma Roto przeniesienie swojej produkcji do Polski – przekonuje Janusz Komurkiewicz, który oprócz szefowania branżowej izbie jest członkiem zarządu nowosądeckiej fabryki Fakro.
Przekonuje, że czynnikiem decydującym o wyborze polskich produktów jest przekonanie klientów o ich najwyższej jakości i trwałości.
Eksport okien i drzwi napędza obroty branży
Najwięcej wyprodukowanych w Polsce okien i drzwi trafia na rynki niemiecki, duński i angielski. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej dynamicznie rośnie eksport produkowanej u nas stolarki budowlanej. Z danych firmy ASM, która na podstawie wyników GUS i Eurostatu monitoruje branżę w Polsce i w Europie, wynika, że aż 22 proc. polskiego eksportu trafia na rynek niemiecki. Wartość eksportu wynosi już prawie 937 mln euro, z czego do Danii eksportujemy ok. 13 proc., a do Wielkiej Brytanii – 12 proc. Znaczna część naszego eksportu trafia też do Czech i Francji (po 9 proc.), a także na Słowację (6 proc. eksportu), do Belgii (5 proc.) i do Włoch (4 proc.). Do Szwecji i Norwegii trafia z kolei ok. 3 proc. eksportu, głównie stolarka drewniana. Firmy produkujące w Polsce są już eksportową potęgą w przypadku stolarki PCV i drewnianej. Eksportują okna PCV o wartości ponad 458,5 mln euro. Z kolei wartość sprzedanych za granicę okien oraz drzwi drewnianych warta jest odpowiednio prawie 282 mln euro i 103 mln euro. Pod względem wartości produkcji ustępujemy jednak zdecydowanie innym krajom; Niemcom, Francji, Włochom. Niemcy i Włosi wyprzedzają nas też, jeśli chodzi o eksport okien wykonanych w żeliwa i stali oraz produktów z aluminium.