Procedura przetargowa trwała ok. dwa lata. Poznań wybrał spółkę SITA Zielona Energia, która została utworzona przez SITA Polska i Marguerite Waste Polska, spółkę należącą do Funduszu Marguerite. SITA Zielona Energia zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie  przez 25 lat będzie eksploatowała instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) o wydajności 210 tys. ton rocznie.

Koszt budowy wyniesie ponad 725 mln zł i będzie w pełni sfinansowany przez akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia oraz konsorcjum trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego. Części finansowania będzie pochodziła z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

Spalarnia zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016r.

Instalacje wybuduje konsorcjum Hitachi Zosen Inova, lider w dziedzinie energii z odpadów komunalnych, oraz Hochtief, jedna z największych na świecie firm budowlanych.

- Mamy nadzieję, że poznański projekt będzie przełomowy i formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przyjmie się w Polsce przy realizacji ważnych społecznie inwestycji. Korzyści płynące ze współpracy na zasadach PPP są bardzo duże: miasta uzyskują długoterminową gwarancję ceny, która obejmuje nie tylko koszty budowy, jak w tradycyjnych projektach, ale również eksploatacji i utrzymania, więc mogą planować swój budżet w dłuższej perspektywie - skomentował Jean-Michel Kaleta, Prezes SITA Polska.